Květoslava Podhradská

Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris

Laudatio

Nakladatelství romské literatury KHER existuje od roku 2012, ale teprve před pěti lety začalo vydávat tištěné knihy romských autorů. Knihám pro děti se věnuje velmi krátce. Bilingvní knížka Povídání u povidel je na rozhraní kategorií: patří do původní literatury, nebo překladové? Je určena stejnou měrou dětem romským i neromským, jež díky ní mohou lépe poznat své romské spolužáky či sousedy. Zajímavě, bez předsudků a stěžování představuje nedávnou historii Romů, s nimiž žijeme vedle sebe už spoustu let. Je důležité přijatelnou formou přiblížit dětem minulý i současný život Romů, a nakladatelství Kher vydáváním knih pro děti nastoupilo na obtížnou, ale správnou cestu. Společně pomozme dostat tyto knížky ke čtenářům.

Anotace

Straší ve sklepě mulové? Jaké to je mít deset sourozenců? Může hrát romská holka házenou? Babička vypráví o své složité cestě ze slovenské osady do českého velkoměsta, vnoučata žasnou a na plotně zatím probublávají voňavá povidla. 

Úsměvná, něžná a sladká jako babiččino pohlazení rukou umazanou od povidel. Taková je romsko-česká autobiografická próza, debut Květoslavy Podhradské pro děti a jejich rodiče, která je přenese do současného moravského městečka jménem Boskovice, kam o horkých letních dnech přijíždí za babičkou strávit prázdniny Patricie s Robinem. Babiččina zahrada a jídelní stůl se stanou tichými svědky historek z jejího života, tolik odlišného od toho, jaký žijí děti dnes. Knížka pro všechny malé i velké, kteří se chtějí něco dozvědět o minulém i současném životě Romů.

 

 

Počet stránek: 72
Formát knihy: 138 x 205

Kniha vyhrála v této kategorii:

Nakladatelský počin

Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy