Barbora Klárová, Tomáš Končinský

Překlep a Škraloup

Věděli jste, že věci stárnou? Stačí jen na chvilku nedávat pozor a z věci, která před chvíli zářila novotou, je starý, nepotřebný krám. Ale kdo za to může? Drobná stvoření, která mají veškeré stárnutí na starosti. Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, však jednoho dne zjistí, že lidem často pokažená nebo zestárlá věc velkou radost neudělá, a tak vydává na dobrodružné putování k samotnému Zubu Času. Podaří se mu zastavit stárnutí? A kdo získá Křišťálový Prdlajs? A jakou roli v tom všem hraje mluvící hovnivál?

Kniha získala ocenění Magnesia Litera 2017, v kategorii kniha pro děti a mládež.

O autorech:

Barbora Klárová (*1983) je scénáristka, dramaturgyně, moderátorka a spisovatelka. Profesionálně se také věnuje zpěvu a moderování. Vystudovala Pedagogickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze (obor hudební výchova – anglický jazyk). Pracovala mimo jiné jako učitelka, překladatelka, reklamní textařka. Od roku 2013 se věnuje především scenáristice a dramaturgii pro dětský televizní kanál ČT:D (Černobílo, NoNoNo!, Planeta Yó, Tamtam, Studio Kamarád, Dva3 a další). Je spoluautorkou oceňované dětské knihy Překlep a Škraloup, která v roce 2017 získala ceny Magnesia Litera a Zlatá stuha.

Tomáš Končinský (*1978) absolvoval katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU v Praze. Pracuje jako televizní dramaturg a scenárista, především pro dětský kanál ČT:D, v roce 2015 byl také nominován na Českého lva za scénář k filmu Schmitke. Je duchovním otcem Kustodky Květy, jejíž neuvěřitelná nedobrodružství z galerijní židle vyhrála cenu Muriel za nejlepší komiksový strip roku 2014. Rád propojuje dětský a dospělý svět, protože ho vnímá jako jeden. S autorským týmem knihy Překlep a Škraloup získal v roce 2017 ceny Magnesia Litera a Zlatá stuha.

O ilustrátorovi:

Daniel Špaček (*1977) je ilustrátor, animátor, designér a hudebník. Vystudoval AVU v Praze, je známý především svou tvorbou spjatou s dětským televizním kanálem ČT Déčko. Podílel se na televizních seriálech Černobílo (2015) a KOSMO (2016). Stojí také za vznikem hudebního projektu Mythematica.  
 

Recenze:
Milena Šubrtová, iliteratura.cz, 11.5. 2017, dosputné zde.

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde a zde.

 

Ilustrátor: Daniel Špaček
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 112
Formát knihy: 240 320

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - a) beletrie pro děti

Překlep a Škraloup

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy