Dominic Walliman

Profesor Astrokocour – hranice vesmíru

Hravá výpravná obrazová encyklopedie pro děti, která sklidila obrovský úspěch hned po svém anglickém vydání, přiblíží všechna tajemství vesmíru – od velkého třesku po planety Sluneční soustavy. Profesor Astrokocour je nejchytřejší kočka, jakou asi kdy potkáte, dokonce má titul ze skoro všech vědních oborů, jaké pod sluncem existují! A když mluvíme o Slunci, tak na to je odborník taky. V knize Hranice vesmíru vám poví všechno možné o naší hvězdě a naší planetě, o sluneční soustavě, o naší galaxii a o vesmíru. A nedá si pokoj, dokud to neprobere důkladně, protože znáte kočky: vždycky dostanou to, co chtějí! Encyklopedii doplňuje český doslov od Jiřího Grygara.

Překladatel stál před nelehkým úkolem – zprostředkovat původní text vědecky správně, ale zároveň jednoduše a srozumitelně pro malé čtenáře. To se mu podařilo výtečně, stejně jako zachovat nápaditost a humor originálu, díky nimž je výklad poutavý a čtivý. Překlad tak nepochybně přispívá k tomu, že se děti budou chtít k této knize pravidelně vracet.


Recenze:
Pavel Mandys, iliteratura.cz, 7. 12. 2017, dostupné zde.

Překladatel: Richard Podaný
Nakladatel: Labyrint
Počet stránek: 64
Formát knihy: 295 x 295

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - c) literatura faktu pro děti a mládež

Profesor Astrokocour – hranice vesmíru

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy