Jana Štroblová

Pyžamo pro tygra

Pohádky motýlí babičky babočky, vyprávěné vnoučkovi, přivádějí dětského čtenáře do světa zvířátek oplývajících velmi lidskými vlastnostmi, ať už je to zapomnětlivá kukačka, ustaraná bělozubka Apolena, přátelská červenka Fridolín způsobná žirafa či slůně Květomil se skutečnou zahrádkou na hlavě. Své osobité pohádky doprovodila Jana Štroblová verši, občas veselými, občas vybízejícími k zamyšlení, a Eva Sýkorová-Pekárková hravými, originálními ilustracemi.

O autorce:

Jana Štrolová je básnířka, prozaička a překladatelka.

Jana Štroblová se narodila v rodině úředníka a učitelky. Část dětství prožila na Šumavě, do školy chodila v Praze. Po maturitě na jedenáctiletce vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština a ruština. Poté krátce pracovala v Benešově v oboru knihovnictví, v letech 1960 – 70 byla redaktorkou ve Státním nakladatelství dětské knihy, redigovala knižnice Jiskřičky a Veronika.. Od roku 1972 je ve svobodném povolání.

Pro své politické postoje byla Jana Štroblová ze zaměstnání propuštěna a dvacet dalších let velmi nesnadno zveřejňovala své práce. Po roce 1990 působila v rozhlase, v roce 1994 začala její spolupráce s pražskou Svobodnou Evropou.

O ilustrátorce:

Eva Sýkorová-Pekárková (*1958) vystudovala VŠUP v ateliéru FIlmové a televizní grafiky u prof. Jágra. Kromě ilustrační tvorby se věnuje také animovanému filmu. Za svou práci byla již mnohokrát oceněna. Například v roce 1998 Zlatou stuhou za ilustrace ke knize Sněhurka a sedm trpaslíků a v roce 2012 za ilustrace ke knize Králík Fiala, či Ceny filmových festivalů Třeboň 2002 a Zlín 2001 za večerníčkový seriál Kachna Matylda. 

 

Ilustrátor: Eva Sýkorová-Pekárková
Nakladatel: Knižní klub
Počet stránek: 112
Formát knihy: 202 x 263

Pyžamo pro tygra

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy