Robin Král, Šárka Svobodná, Tereza Vostradovská

Řez kočkou

Encyklopedie, o jejíž rozkládací dvoustrany se zasloužili oceňovaný básník, nadějná výtvarnice a zručná popularizátorka, představuje dětem nejmladšího školního věku kouzla spjatá s lidskou schopností vnímat abstraktno, které není zrakům zjevné okamžitě. Čtenář tak v působivé zkratce nahlédne nejen do útrob domácí šelmy, ale i do zákulisí Národního divadla, pod povrch sopky či do kosmonautova skafandru, prozkoumá masožravou rostlinu či anatomii oka – to vše v hravé jednotě formy, obsahu a legrace. Ilustrace věcí, zvířat i budov s mnoha vedlejšími obrazovými mikropříběhy a s rozkládacími stránkami odhalujícími to, co bývá obyčejně skryto uvnitř, jsou vždy uvedeny veršovanou hádankou.

O autorech:

Robin Král (*1981) je básník, textař a překladatel. Vystudoval estetiku na FF UK a Tvorbu textu a scénáře na Konzervatoři a VOŠ J. Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb a fantazií zachytil v poetických pásmech Šimon chce být krotitelem (Portál, 2011)Z Kroměříže do Paříže (Portál, 2012) a v netopýří leporelové hříčce Ferdinande! (Běžíliška, 2014). Za knihu Vynálezárium (Bežíliška, 2015), plnou humorných veršů o vzniku vynálezů, které autor představuje nejrůznějšími básnickými formami, a v níž se důmyslně prolínají ilustrace s textem, získal cenu Magnesia Litera, kniha byla také oceněna Zlatou stuhou v literární i výtvarné části. Kromě dětských knížek píše či překládá písňové texty, spolupracuje mj. s Divadlem Spejbla a Hurvínka a řadou zpěváků a kapel. Vydal knihu a CD písňových textů Ukolébavky (Pikola, 2017)

Šárka Svobodná (1988), absolventka oboru východoevropská studia na FSV UK, reprezentovala Česko v orientačním běhu (2. místo na juniorském MS 2007). Její pohnutý sportovní příběh zachycuje knížka Robina Krále Na dlouhou trať (2016). Publikace Řez kočkou, u níž je autorkou konceptu a spolutvůrkyní libreta, představuje její literární debut.

O ilustrátorce:

Tereza Vostradovská (*1988) je absolventka Ateliéru televizní a filmové grafiky VŠUP v Praze, věnuje se ilustraci knih, animaci a grafickému designu. Za velkoformátovou autorskou knihu Hravouka (Běžíliška, 2016), v níž poutavě a nápaditě podává výklad školní prvouky, získala Zlatou stuhu a nominaci na Magensii Literu. Knihu doplňuje aplikace a webová stránka. Svou lásku k přírodě autorka prokázala již dříve v knize Obludárium (2015), jakémsi atlasu imaginárních druhů. Dále ilustrovala leporelo Robina Krále Franta spadl blízko školy (2015). Je spoluautorkou a ilustrátorkou netradiční encyklopedie Řez kočkou (Běžíliška, 2017).


Listování v knize zde.
 

Ilustrátor: Tereza Vostradovská
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 76
Formát knihy: 240 x 238

Řez kočkou

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy