Petr Sís

Robinson

Petr Sís ve své nejnovější knize pro malé děti proplétá legendární příběh Robinsona Crusoe se zážitkem z vlastního dětství. Po jednom nevydařeném školním maškarním bálu se hrdina ocitne na pustém tropickém ostrově, který se stane jeho novým domovem. Uprostřed exotické přírody se učí, jak nalézt potravu, postavit si přístřešek a obstarat vše potřebné k životu. Autor vytvořil poetickou a barvitou poctu klasickým dobrodružným románům i osvobozené barvě evropského fauvismu. Nádherně ilustrovaný příběh objevuje skutečnou hodnotu soběstačnosti, samoty a přátelství. „Dodnes jsem naplněn nadějí, kdykoli zahlédnu obrázek Robinsona, jak hledá cestu na osamělém pobřeží…“

O autorovi:

Petr Sís (*1949) je mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik, malíř a tvůrce animovaných filmů. Je dvojnásobným laureátem boloňské Ragazzi Award, držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy – ceny Hanse Christiana Andersena (2012), dále Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů. Od osmdesátých let žije v New Yorku. Je autorem ilustrací ke zhruba šesti desítkám knih, další tři desítky vytvořil jako autorské tituly. Každá jeho kniha je jedinečným výtvarným dílem s promyšlenou kompozicí, smyslem pro detail a řadou vrstvených symbolů a motivů, ilustrace zde často rozvíjejí, co text jen naznačil. Česky vydalo nakladatelství Labyrint v edici pro malé čtenáře Raketa tyto knihy: Strom života (2004), Tibet – Tajemství červené krabičky (2005), Hrej, Mozarte, hrej (2006), Tři zlaté klíče (2007; nové české a anglické vydání), Zeď / Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (2007; česky a anglicky), Ptačí sněm (2011), Pilot a Malý Princ (2014), Komodo (2016) a Robinson (2017). Petr Sís je také autorem mozaiky v newyorském metru či obří tapiserie na letištích v Praze a v Dublinu.

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Petr Sís
Nakladatel: Labyrint
Počet stránek: 48
Formát knihy: 255 x 310

Robinson

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy