Jiří Dvořák

Rostlinopis

Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa

Tato kniha je určena všem dětem, které se nespokojí s jednoduchým vysvětlením a často kladourodičům otázku: proč? Proč na akácii žijí mravenci, proč kopřiva žahá, proč cibule štípe do očí? Musí mít kytky kořeny v zemi? Jaká byla první rostlina na světě, kdo vypěstoval mandarinku bez pecek a je pravda, že nejdražší kávu na světě kakají cibetky? 

O autorovi: 

Jiří Dvořák (*1970) pracuje jako šéfredaktor časopisu Naše krásná zahrada. Je autorem řady leporel pro nejmenší čtenáře. Dále vydal knížky Slepice a televize (2003), Zpátky do Afriky! (2005) nebo Minimax a mravenec (2009). „Za úhelné kameny autorovy poetiky lze považovat iracionální výklad světa,“ napsal o autorovi Jan Nejedlý, „tedy jeho vidění dětskýma očima, a přenesení lidského jednání na zvířata či věci. Na rozdíl od klasických bajek se však u Dvořáka jen sporadicky objevuje explicitní výchovný moment: má-li autor volit mezi moralitou a vtipem, raději sáhne po druhé možnosti.“

O ilustrátorce:

Alžběta Skálová (*1982) je česká grafička a ilustrátorka. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde studovala u Jiřího Barty v ateliéru filmové a televizní grafiky, následně u Juraje Horvátha v atelieru Ilustrace a grafiky (2002-2008). Věnuje se především ilustracím, zejména pro děti. Mimo to se zabývá malbou, volnou grafikou, tvorbou objektů a textilních hraček. Úzce spolupracuje zejména s nakladatelstvím Baobab.  Autorské malonákladové knížky dříve tvořila také v rámci volného sdružení grafiků a tvůrců knih Kopr. V současné době je členkou občanského sdružení Ilustrátoři a společně s Alžbětou Zemanovou a Martinou Kupsovou založila autorské sdružení NAPOLI. Své práce prezentuje též na stránkách internetové galerie Naugallery.com.

Ohlasy:

http://www.literarky.cz/literatura/recenze/12567--rostlinopis-hrave-poueni

Ilustrátor: Alžběta Skálová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 72
Formát knihy: 235 x 214

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - c) literatura faktu pro děti a mládež

Rostlinopis

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy