Ester Stará

Šedík a Bubi

Šedík je nejmladší ze tří koťat, a všichni ho odstrkují. Když navíc máma Míla jednoho dne nečekaně odejde, musí si Šedík hledat vlastní pelíšek. Najde ho na půdě a spolu s ním i novou kamarádku – rok ztracenou čepici Bubi, kterou nikdo nehledá. Zažije s ní spoustu krásných dobrodružství. A nakonec se musí rozhodnout – seznámí Bubi s holčičkou, která potřebuje čepici, a vzdá se kamarádky, ale za cenu, že Bubi zase bude šťastná? Jak všechno s Šedíkem a Bubi dopadne? Samozřejmě, že dobře!
Tato kniha je svým obsahem i zpracováním šitá na míru začínajícím čtenářům a díky speciálnímu typu písma usnadňuje čtení těm, kdo se potýkají s dyslexií.

Listování v knize zde.

O autorce

Ester Stará (*1969) píše knihy pro děti a zároveň pracuje jako speciální pedagožka, logopedka. Své zkušenosti využívá jak v publikacích zaměřených na rozvoj komunikačních dovedností dětí např. Mařenka už říká Ř (65. pole, 2012), Povíš mi to? (Mladá fronta. 2015), Žvanda a Melivo (Knižní klub), tak při psaní pohádek a příběhů. Získala řadu ocenění, například Zlatou stuhu za knihu Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (65. pole, 2012). Její kniha pohádek A pak se to stalo! (Albatros, 2010) byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens. Z jejích dalších knih jmenujme Dušinka, víla věcí (65. Pole, 2013), Jak se Josífek s Jožinkou ztratil a nevěděl o tom (Mladá fronta, 2015), Koho sežere vlk? (65. pole, 2017), Největší přání (65. pole, 2017), Šedík a Bubi (Pikola, 2018) či sbírku básniček pro děti Každý bulí nad cibulí (Paseka, 2017).

O ilustrátorovi                                                   

Milan Starý (*1970) vystudoval Pedagogickou fakultu UK, obor český jazyk – výtvarná výchova. Věnuje se převáženě ilustrování knih pro děti a dospělé a volné tvorbě. Spolupracuje s předními českými nakladatelstvími a periodiky. Ilustroval knihy ze série Pachatelé dobrých skutků (Miloš Kratochvíl, Mladá fronta, 2009–2011), která obdržela ocenění SUK 2009 – Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy a SUK 2010 – Cena Noci s Andersenem. Ilustroval dále například naučnou knížku Můj stát (Pikola, 2017), encyklopedii Vyber si své řemeslo (Albatros, 2017). Svými ilustracemi doprovodil řadu knih Ester Staré. Společně vydali originální knihu Dům za mlhou (65. pole, 2013), v níž čtenáři svými ilustracemi dotvářejí příběh, rozvíjejí vlastní fantazii i kreativitu a zároveň si mohou vyzkoušet různé techniky kresby. Je členem Klubu ilustrátorů a kulturního sdružení 65. pole.


Recenze:
Jitka Nešporová, iLiteratura.cz, 21. 3. 2019, dostupné zde.

Ilustrátor: Milan Starý
Nakladatel: Pikola
Počet stránek: 96
Formát knihy: 215 × 247

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - a) knihy pro mladší děti

Šedík a Bubi

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy