Veronika Bílková

Smetana

Laudatio

Veronika Bílková otevřela svojí unikátní, razantní technikou špachtlové malby cestu novému stylu ilustrace. Ve vlastní grafické úpravě se jí podařilo vytvořit kompaktní, velkoryse komponovanou autorskou knihu, v níž citací dobového fontu navíc zdařile odkazuje na podobu někdejších divadelních plakátů.

Anotace

Autorský příběh doprovázený nádhernými ilustracemi vnímavě a s hlubokým porozuměním zpracovává zásadní okamžiky v životě snad nejmilovanějšího z českých hudebních skladatelů a nahlíží do tajemství vzniku jeho děl. Čtenář se seznámí s mnoha netušenými podmínkami, které jsou důležité pro skladbu hudebního opusu, pochopí zdánlivě neproniknutelné termíny z hudební teorie, osvěží si znalost Smetanových oper i jiných skladeb a v neposlední řadě pozná, jak vysokou cenu musel skladatel zaplatit za úspěch který se dostavoval nepředvídatelně a často byl vykoupen velkými osobními oběťmi.

Kniha je druhým svazkem volné ediční řady knihy Veroniky Bílkové o životech a dílech slavných hudebních skladatelů. Její debut Ludwig van Beethoven získal prestižní mezinárodní ocenění BIB 2021 za nakladatelský počin.

O autorce

Veronika Bílková se již od dětství věnuje hudbě a doposud jí byla ve výtvarné tvorbě největší inspirací. Absolvovala SŠUP v Ústí nad Orlicí a Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Podílela se na kolektivních publikacích tamního ateliéru Didaktické ilustrace, jež vznikly pod vedením Renáty Fučíkové: Dobrých 100, Česká zima (obě 2018) a Hrdinky (2020). Kromě ilustrací se každý rok věnuje v letních měsících plenérové malbě.

 

Ilustrátor: Veronika Bílková
Nakladatel: Verzone
Počet stránek: 168
Formát knihy: 250 x 290

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - c) literatura faktu pro děti a mládež

Smetana

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy