Alena Mornštajnová

Strašidýlko Stráša

Hlavní hrdina knihy je Bubu, malé strašidlo, které vyrůstá se svou maminkou Bílou paní a tatínkem Bezhlavým rytířem na hradě. Jenže tohle malé strašidlo se všeho bojí. Tmy, zvuků, dokonce i svého jména. A tak mu nikdo neřekne jinak než Stráša. O tom, jak se malý Stráša skamarádí s klukem Matějem a jak se bude muset postavit svému strachu čelem a vydá se pátrat do lidského světa po ztracené kočce Luise, vypráví první kniha pro děti od Aleny Mornštajnové.

O autorce

Alena Mornštajnová (*1963) vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní se živí jako spisovatelka. Debutovala románem Slepá mapa (2013), následoval Hotýlek (2015). Především díky svému třetímu románu Hana (2017) se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých spisovatelek, za román obdržela cenu Česká kniha 2018 i Studentskou cenu Česká kniha 2018. Strašidýlko Stráša (2018) je její první kniha pro děti.

O ilustrátorce

Galina Miklínová (*1970), ilustrátorka, režisérka a výtvarnice animovaných filmů. Je autorkou oblíbeného večerníčku O Kanafáskovi a pěti autorských krátkých filmů. Se spisovatelem Pavlem Šrutem přivedla na svět trilogii Lichožrouti (Magnesia Litera 2009, Nejkrásnější kniha roku 2009 a Magnesia Litera za knihu desetiletí). Na motivy prvního dílu natočila celovečerní animovaný film Lichožrouti (Trilobit 2017, Chicago International Film Festival Best Animated Feature by Children Jury, nominace na Českého lva a Ceny české filmové kritiky). Pro děti dále ilustrovala více než 30 knih, například Veliký tůdle (2003), Příšerky a příšeři (2005), Šišatý švec a myšut (2007), Kosprd a Telecí (2013), Vombat Jirka (2016), H2O a tajná vodní mise (2017).

 

Recenze:
Kamila Klímová, iLiteratura.cz, 21. 6. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Galina Miklínová
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 64
Formát knihy: 163 x 238

Dokumenty ke stažení:

Strašidýlko Stráša

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy