William Faulkner

Strom přání

„Když v předvečer narozenin vlezeš do postele levou nohou napřed, a než si lehneš, převrátíš polštář, pak se může stát cokoli,“ píše William Faulkner v kouzelném, rozmarném příběhu. Malá Dulcie se v den svých narozenin vzbudí a v pokoji najde cizího chlapce Maurice. Po kratším přemlouvání se společně s ním, a také s bratrem Dickym, chůvou Alicí, kamarádem Georgem a záhadným zapomnětlivým staříkem Egbertem vydávají na neobyčejný výlet, na němž se jim splní nejedno přání. Díky lístkům, které si utrhnou z kouzelného stromu přání, zažívají řadu magických a nevšedních situací, připomínajících mnohdy výjevy z Alenky v říši divů Lewise Carrolla. Strom přání napsal William Faulkner již roku 1927, byl však vydán teprve po jeho smrti, roku 1967, a je jedinou jeho knihou určenou dětskému čtenáři. Kniha nadchne však i dospělé, a nyní i české čtenáře, kterým se poprvé do rukou dostává v českém překladu.

„Faulknerovu magickou pohádku můžeme vnímat jako předstupeň tzv. yoknapatawphaské ságy, jako bránu (či spíše branku) do spisovatelovy nekonečné říše slova.“ Tadeáš Dohňanský, iliteratura.cz, 2. 11, 2017.

Recenze
Tadeáš Dohňanský, iliteratura.cz, 2. 11, 2017, dostupné zde.

Překladatel: Hana Zahradníková
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 64
Formát knihy: 130 x 200

Dokumenty ke stažení:

Strom přání

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy