kolektiv

Švédské pohádky

Víte, proč medvěd nemá ocas, jak děvče přelstilo obra, co všechno provedli hlupáci z Tälje a proč se psi očichávají? Švédsko, to není jen Astrid Lindgrenová a severské krimi, ale také lidové pohádky, které jsou stejně zábavné, dojemné a napínavé jako ty naše.
Z pokladnice lidových příběhů, které kdysi zapsali sběratelé na švédském venkově, jsme vybrali 34 (a jednu navíc) těch nejkrásnějších a nejvtipnějších. Většinu z nich stihnete vy nebo vaše děti přečíst do dvaceti minut, takže se nabízejí jako ideální čtení před spaním.
Za knížkou stojí tvůrčí tým, který má na svém kontě úspěšné Himálajské pohádky (Zlatá stuha 2013 za nakladatelský počin) a knihu strašidelných pohádek Propánakrále! Pohádky vybral a ze švédštiny přeložil Miroslav Pošta, autorkou ilustrací je Lenka Jasanská.

Pro tvořivé děti jsme do knihy vložili pohádku O Holečkovi, kterou si mohou vybarvit podle vlastní fantazie. 

O překladateli:

Miroslav Pošta je překladatel z anglického a švédského jazyka, odborník na titulkování. Vystudoval angličtinu na Ústavu translatologie FF UK.

O ilustrátorce:

Lenka Jasanská (*1964), česká výtvarnice a ilustrátorka, vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou, působila a působí jako artdirektorka a grafická designerka doma i v zahraničí, stojí za grafickými návrhy významných zakázek jak ze světa reklamy, tak literatury. Dosud ilustracemi doprovodila 4 dětské knihy (Himálajské pohádky, Propánakrále!, Prázdniny blbce č. 13, Švédské pohádky) a za výtvarný doprovod k první z nich byla spoluoceněna Zlatou stuhou (Výtvarný počin roku). 

Ukázka:

http://www.iliteratura.cz

Ohlasy:

http://www.iliteratura.cz

http://www.reflex.cz

Ilustrátor: Lenka Jasanská
Překladatel: Miroslav Pošta
Nakladatel: Verzone
Počet stránek: 112
Formát knihy: 195 x 208

Švédské pohádky

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy