Iva Procházková
Uzly a pomeranče
„A když zapomenu, co si musím pamatovat, a budu si pamatovat, co mám zapomenout?“ Matka vytáhla z kapsy provázek a podala mu ho: „Udělej si uzel.“V jejím světě nebylo místo pro bloudění a pochybnosti. Kdo se matčinými zákony řídil a uměl vázat uzly, nemohl sejít z cesty.
Pokud dospívání můžete pojmenovat jinými slovy, je to příběh hlavního hrdiny této knihy. Příběh o statečnosti, odpovědnosti, o první lásce, příběh, v němž velkou roli hrají koně. Koně jako sny, jako symbol nespoutanosti... Kniha je atraktivní, zábavná i dojemná, ale přitom nesentimentální. Příběh se odehrává v dnešní době a mohl by se odehrát kdekoli, ale konkrétně je zasazen na venkov, na úpatí hor. Darek je kluk, který bude čtenářům sympatický a blízký, kamarádi a spolužáci jsou počítačoví experti a tráví čas jako dnešní kluci a holky. Avšak Darek přece jen netráví všechen svůj čas jako jeho vrstevníci. Na pozadí horské scenérie tu dostávají mezilidské vztahy sílu, prudkost a hloubku, o které se velkoměstským dospívajícím ani nesní.
O autorce:
Iva Procházková se narodila roku 1953 v Olomouci. Dětství prožila kromě prvních tří let v Praze. Po maturitě na gymnáziu J. Nerudy nemohla z politických důvodů dále studovat. Prošla řadou zaměstnání, mimo jiné se živila jako kuchařka a uklízečka. V roce 1983 emigrovala se svým manželem, režisérem Ivanem Pokorným, a dětmi do Rakouska. Tam a posléze v Německu strávila jedenáct exilových let. Psala divadelní hry a knihy, především pro děti a mládež. Některé byly oceněny prestižními literárními cenami. V roce 1995 se vrátila do České republiky a začala spolupracovat s nakladatelstvím Melantrich, Albatros, Amulet, Mladá Fronta, Arsci a dalšími. Žije v Praze a po krátkém působení v České televizi pracuje dnes jako spisovatelka a scénáristka na volné noze.
O ilustrátorovi:
Jiří Franta (*1978) absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliéry Antonína Střížka a Vladimíra Skrepla. Mezi lety 2004 a 2011 spolupracoval s Jiřím Skálou na vedení galerie etc. Je členem skupiny Rafani, současně se věnuje kresbě s přesahy do ilustrace, komiksu, 3D objektů nebo performance. Pravidelně spolupracuje a vystavuje s Davidem Böhmem, společně se v letech 2009 a 2010 dostali do finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. Charakteristickým rysem jejich tvorby je hra s významy, s autorským rukopisem, s procesem vzniku kresby a se způsobem instalace. V roce 2010 se Jiří Franta podílel příběhem Elektrika na komiksové antologii Čvutix, jejímž cílem je propagovat mezi žáky základních škol studium na Českém vysokém učení technickém v Praze. Letos spolu s Böhmem připravili jednu z trojice výstav, které se pod souhrnným názvem KOMIXXX konaly v brněnských kavárnách. S Davidem Böhmem, Kakalíkem, Jaromírem Plachým a Vladimirem 518 také připravili první číslo komiksových novin KIX, které se do budoucna chtějí věnovat i volné kresbě a ilustraci
Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.
Ilustrátor: Jiří Franta
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 232
Formát knihy: 163 x 238
Kniha vyhrála v této kategorii:
Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež
Aktuality
O ceně
Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.