Ivan M. Jirous

Velikonoční pohádka o kohoutech, bouřce a duze

 

Velikonoce jsou pro křesťany největší událost roku. Vzkříšení, obnova všeho živého v přírodě, v nás. Vajíčka symbolizují zrození nového života a jak klasik praví: "Nevyčte nikdo z tlustejch knih, co tajemství skryto ve vejcích." Schválně, přečtěte si s dětmi Magorovu pohádku o tom, jak vajíčka, kohouti, bouřka a duha obarvily svět - třeba na Modré nebo Žluté pondělí, Šedivé úterý, na Zelený čtvrtek nebo na Bílou sobotu…

Kdo zná Magora dětem, nebude Velikonoční pohádkou o kohoutech, bouřce a duze překvapen. Je to jedna z nejdelších (v Magorově summě zabírá čtyři strany) a asi nejucelenějších pohádek dobře známé dětské sbírky. Je vtipná, poetická, něčím klasická a něčím podvratná; její děj není tak docela logický, zato obsahuje několik gnóm, jako například: "Nevyčte nikdo z tlustejch knih, co tajemství skryto ve vejcích." Pohádka se na rozdíl od většiny básní nedrží dvorku, pumpy, pokliček na hrncích ani Františky s Martou.

Jde v ní o jakýsi kosmogonický mýtus, ve kterém je za pomoci kohoutích ocasů poražena vládnoucí šedá bouře duhou a svět se rozzáří barvami. Samotné vyprávění o obarvení světa samozřejmě není nic nového, ale o to vůbec nejde. Jde o jazyk, o jeho lehkost a švih - v plné míře především v úvodní části pohádky. Drtinovy ilustrace jsou vpravdě magoří, k poměrně subtilnímu textu plnému valch, rybníků a bandasek na mléko možná až trochu moc robustní a snadno obsáhnutelné, nicméně pro dětského čtenáře fungují skvěle. Ověřeno. Jedinými slabinami publikace tak jsou velmi neodolná obálka (kniha je po prvním dětském čtení ošoupaná, barva se ztrácí pod rukama) a komické úvodní věty anotace zezadu knihy. Kulturně -historické okénko vysvětluje, proč, milé děti, slavíme Velikonoce. Že se Jirous neosypal.

O autorovi:

Ivan Martin Jirous (*1944–2011) byl básník, esejista, jeden z hlavních organizátorů undergroundového kulturního života 70. let známý pod přezdívkou Magor. Vystudoval dějiny umění na FF UK v Praze. Před rokem 1989 vystřídal spoustu prací (topič, stavební dělník, noční hlídač aj.) a za své politické názory byl pětkrát vězněn. Právě ve vězení vznikla i Velikonoční pohádka, kterou napsal svým dětem. Roku 1977 podepsal Chartu 77. Spolupracoval s nezávislou rockovou skupinou Plastic People of the Universe. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za dílo Magorovy labutí písně. Po listopadu 1989 byl ve svobodném povolání, žil střídavě v Praze a v Prostředním Vydří u Dačic.

Nakladatelství Meander vydalo Magorovu Velikonoční pohádku o kohoutech, bouřce a duze ilustrovanou a typograficky vypravenou Lubošem Drtinou, která byla vyhlášena Nejkrásnější knížkou v kategorii dětské knihy na 21. knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

O ilustrátorovi:

Grafik a ilustrátor Luboš Drtina se zabývá knižní a časopiseckou úpravou, ilustrací (v nakladatelství Meander ilustroval a typograficky vypravil Jirousovu Velikonoční pohádku a postaral se rovněž o typografii Wernischova výběru Chodit po  provaze je snadné), tvorbou plakátů, autorských knih, návrhy firemního stylu, úpravou CD a volnou grafickou tvorbou. Od roku 2003 vydává vlastní bibliofilskou edici. Za některé knižní úpravy získal ocenění v domácích i zahraničních soutěžích. Působí jako asistent v ateliéru Písmo a typografie na VŠUP. Průběžně vystavuje doma i v zahraničí. Žije a pracuje v Praze.

Ilustrátor: Luboš Drtina
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 32
Formát knihy: 120 x 170

Velikonoční pohádka o kohoutech, bouřce a duze

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy