Klára Smolíková

Viktorka a vesmírná dobrodužství

Komiksové příhody holčičky Viktorky, která putuje nekonečným vesmírem na palubě kosmické lodi Lítavice a spolu s pilotem Žabžou a navigátorem Flájem zažívá různá dobrodružství. Příběhy vycházely ve Čtyřlístku v letech 2004–2010, takto pohromadě však vycházejí poprvé.

Vítejte na palubě vesmírné lodi Lítavice, která právě startuje na velkou meziplanetární výpravu! Setkáte se na ní se záludnými obyvateli planety kamenů, uvidíte, jak si vybírá následníka král Superstár, a vypravíte se za vzácnými rostlinami na planetu Florion. Dozvíte se, že planeta Žabouch by mohla být ideálním místem pro letní dovolenou, kdyby v tom nebyl drobný háček. Zažijete nouzové přistání na planetě Hájtek a trable s vesmírnými černými pasažéry. Spolu se Žabžou se zapotíte při pilotních zkouškách a ochladíte se během putování po Ledové planetě. Navštívíte záhadný Robopark, který se nazdařbůh potuluje vesmírem, a mnoho dalších podivuhodných míst.
 

O autorce:

Klára Smolíková (*1974) je česká spisovatelka, scénáristka komiksových příběhů, publicistka a lektorka. V současné době se věnuje hlavně psaní knih pro děti a mládež. Vystudovala estetiku a teorii kultury na FF UK, dlouhá léta působila v Táboře, nejprve jako pedagožka na střední škole pro knihkupce a knihovníky, posléze v Husitském muzeu, kde připravila dětskou část nové expozice a realizovala množství lektorských projektů. Na pražské Pedagogické fakultě vedla semináře zaměřené na média. 
Ve své tvorbě pro děti se zaměřuje na popularizování nejrůznějších oborů lidské činnosti zábavnou formou. Většinu jejích knih ilustroval první manžel, ilustrátor Jan Smolík.

O ilustrátorovi: 

Jan Smolík se ilustracím věnuje od roku 1992, zejména těm komiksovým. Podstatnou část jeho tvorby představují také výukové materiály či výtvarná spolupráce při tvorbě vzdělávacích webů. Z knižní tvorby pro děti uveďme např. Šimonovy pracovní listy, Senzační reportáže Elvíry Pobrkané, Husité, Řemesla, Vynálezce Alva, Jak se staví město.

Ohlasy:

http://www.comics-blog.cz/

Ilustrátor: Honza Smolík
Nakladatel: Portál
Počet stránek: 240
Formát knihy: 165 x 215

Kniha vyhrála v této kategorii:

Komiks pro děti a mládež

Viktorka a vesmírná dobrodužství

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy