Výstava v Poštovním muzeu v Praze13.1. 2016

Poštovní muzeum v Praze nabídlo výstavní prostor nejlepším původním knihám pro děti a mládež, které vznikly v posledních pěti letech. Až do 20. 3. 2016 si návštěvníci muzea mohou prohlédnout knihy a ilustrace oceněné Zlatou stuhou (a samozřejmě také vzácné kolekce vzácných poštovních známek ve stálé expozici muzea).

V souboru vystavených ilustrací jsou zastoupeni významní výtvarníci: například Stanislav Kolíbal, oceněný za celoživotní přínos ilustraci pro děti a mládež. Dále najdete díla čerstvě oceněných ilustrátorů: Andrey Tachezy, Jiřího Franty, Terezy Ščerbové, Marie Štumpfové, Honzy Smolíka. Své práce Vám představí i nominovaní ilustrátoři: Lucie Dvořáková, Jaromír Plachý, Eva Volfová, Juraj Horváth, Renáta Fučíková, Nikola Hoření, Tereza Říčanová, Eva Chupíková, František Petrák, Jan Hísek a Lucie Lomová.

Kromě ilustrací jsou vystaveny i knihy oceněných autorů a překladatelů: Jiřího Žáčka, držitele Zlaté stuhy za celoživotní přínos, Daniely Fischerové, Daniely Krolupperové, Františka Tichého, Tomáše Prokůpka, Pavla Kořínka, Martina Foreta a Michala Jareše, Stanislava Rubáše, Lukáše Nováka, Zuzany Šťastné a Radka Malého. A dále knihy autorů a překladatelů nominovaných: Radka Malého, Stanislavy Reschové, Ivony Březinové, Petry Soukupové, Terezy Janišové, Petry Braunové, Renáty Fučíkové, Kláry Smolíkové, Jiřího Dvořáka, Petra Matouška, Miroslava Pošty, Erika Lukavského a Anny Lukavské, Dominiky Křesťanové, Petra Eliáše, Terezy Pecákové.

Ve vitrínách najdete knihy oceněné v předchozích ročnících. A v knihovničkách knihy, kterými si můžete zalistovat. Děti mohou samy zkusit psát i ilustrovat, výstavu doprovázejí dílny a čtení. Možná najdete i inspiraci pro svou účast v soutěži Zlaté dítě

(Na výstavě spolupracovali: Poštovní muzeum, Česká sekce IBBY, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského - Sukova studijní knihovna)

Výstava v Poštovním muzeu v Praze

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy