Zlatá stuha 2015 v plném proudu!26.1. 2015

Porotci letošního ročníku Výroční ceny Zlatá stuha již mají plné ruce práce. Na stole se jim sešlo 144 přihlášených knih, z nichž budou muset do konce dubna vybrat do všech kategorií tituly nominované na cenu. Jak se již při zběžném prvním pohledu někteří z nich vyjádřili, nebude to jednoduché. V posledních několika letech totiž - a to je zpráva více než výborná - vychází na českém trhu stále větší množství kvalitní dětské literatury. Vybrat tedy mezi všemi těmito tituly oněch pár "vyvolených" je veliká odpovědnost a mnohdy také předmět vášnivých debat :-) 

 

V jakém složení letos zasedají poroty jednotlivých částí Zlaté stuhy? Jde o přední odborníky z řad literárních teoretiků a kritiků, významné spisovatele, ilustrátory a překladatele. Jmenovitě

V literární části: 

Alice Košková
Jana Sladová
Iva Procházková

Ve výtvarné části: 

František Skála
Lenka Vybíralová
Vojtěch Domlátil

V překladové části:

Jana Jašová
Michal Kolezsar
Viola Somogyi

V komiksové části:

Bára Šalamounová
Richard Podaný
Tomáš Chlud

Medailony porotců a jejich odpovědi na anketní otázky naleznete zde.

 

 

Zlatá stuha 2015 v plném proudu!

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy