Mark Twain, Philip Stead

Ztracený princ Margarín

Fragment dosud nevydaného příběhu pro děti od klasika americké literatury Marka Twaina, nedávno objevený v autorově pozůstalosti, kreativním způsobem a s respektem k jeho autorovi dovyprávěl Philip Stead do pohádkového konce a atmosférickými ilustracemi jej doplnila oceňovaná výtvarnice Erin Steadová. Příběh vypráví o chudém a odvážném chlapci Johnnym, který díky kouzelným semínkům získá nadpřirozenou schopnost porozumět řeči zvířat a nebojí se postavit samotnému králi. Setkává se s řadou zvířecích hrdinů, z nichž každé zvíře symbolizuje nějakou lidskou, veskrze pozitivní vlastnost. Právě zvířecí svět se stane opuštěnému Johnnymu útočištěm a důvěrným kruhem přátelství. Společně se vydají zachránit ztraceného prince Margarína. Rámec příběhu je jednoduchý, nad něj vystupuje samotná výstavba vyprávění, které nešetří drobnými odbočkami ani humorem, má hned dva vypravěče, po původním vypravěči přebírá štafetu vypravěč Philipa Steada a doplňuje příběh o fiktivní rozhovor s Markem Twainem, který svému nástupci radí, jak má pohádku psát dál.

Překladateli se podařilo vystihnout svérázný, rošťácký duch originálu. S textem si pohrál, je třeba vyzdvihnout zejména skvělý výběr slov, kdy nesáhl po první variantě, která se nabízí, nýbrž svá řešení zkušeně promýšlel a prokázal nesmírný cit pro krásnou češtinu. Z výsledku dýchá láska k jazyku, překlad je vytříbený a precizní a v podstatě se mu nedá nic vytknout. Vydání Ztraceného prince Margarína je tak literární událostí nejen v zahraničí, ale i v rámci tuzemské dětské produkce.


Ukázka z knihy zde.


Recenze:
Vladimíra Šumberová, iDnes, 22. 11. 2017, dostupné zde.

Překladatel: David Petrů
Nakladatel: Pikola
Počet stránek: 152
Formát knihy: 210 x 287

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - a) beletrie pro děti

Ztracený princ Margarín

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy