Radek Malý

Franz Kafka – člověk své i naší doby

Výpravná kniha o nejslavnějším pražském rodákovi Franzi Kafkovi přibližuje jeho život a dílo všem, kdo chtějí podrobněji poznat jeho svět. Ožívá v ní svět pražské německy psané literatury, svět jeho zájmů, rodiny a přátel a také svět prazvláštních příběhů, nad kterými si dodnes lámou hlavu čtenáři i odborníci na slovo vzatí. Autorem textu je dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera, básník, překladatel a germanista Radek Malý. Ilustrace vytvořila Renáta Fučíková, přední česká ilustrátorka a držitelka řady tuzemských i zahraničních cen. 

Srozumitelně a přitom poutavě je představen Kafkův život, jeho rodina, jeho vztah k ženám, ale především jeho přístup k literární tvorbě. Některá zásadní díla jsou představena zhuštěnou formou komiksu (např. povídka Proměna), z jiných děl v knize najdeme nově přeložené ukázky (např. Dopis otci). Smyslem ukázek i úvodních kapitol je ukázat Kafku jako člověka, který byl do značné míry formován okolnostmi své doby, na což se pod sugestivním vlivem četby a mnohačetných interpretací jeho děl zapomíná. Netradičně je též představen Franz Kafka jako člověk všední: sportovec a turista. Kniha klene oblouk až do současnosti, kdy se z Kafky nejednou stala značka výnosného obchodního artiklu. 
Kniha Franz Kafka. Člověk své a naší doby připomíná nejen tohoto možná nejslavnějšího pražského rodáka, ale také vzácnou kulturní symbiózu, kterou soužití Čechů, Židů a Němců v jednom městě představovalo. Kromě seznámení se s Kafkou a jeho dílem by tedy čtenář měl pochopit, v čem spočívají příčiny hloubky a pozoruhodnosti nejen Kafkova díla, ale i jeho současníků.

Kniha byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens 2018.

O autorovi:

Radek Malý (*1977) je básník, překladatel a autor knih pro děti. Vystudoval germanistiku a bohemistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde dosud působí jako pedagog a badatel. Vydal pět básnických sbírek. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena za sbírku Vraní zpěvy (Petrkov, 2002) a Magnesii Litery za sbírku Větrní (Petrkov, 2005). Je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy (Prodos, 2004) či autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (Prodos, 2004). Z knih pro děti jmenujme sbírky básní Kam až smí smích (Meander, 2009) a Listonoš vítr(Albatros, 2011). Poslední jmenovaná získala Cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež, Cenu učitelů v anketě Suk 2011 a byla zařazena na Čestnou listinu (Honour List) IBBY. Básnickou teorii podává hravou formou v Poetickém slovníčku dětem v příkladech (Meander, 2012). Podobně laděni jsou Kamarádi z abecedy (Host, 2013). Dále je autorem textu dvou leporel Devět plchů v pelechu (Běžíliška, 2016) a Nikolka a dvě mámy (Cesta domů, 2018).

O ilustrátorce zde

 

Recenze:
Milena Šubrtová, iliteratura.cz, 6. 7. 2017, dostupné zde

 

Ilustrátor: Renáta Fučíková
Nakladatel: Práh
Počet stránek: 104
Formát knihy: 197 x 236

Kniha vyhrála v této kategorii:

Nakladatelský počin

Franz Kafka – člověk své i naší doby

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy