Magdalena Rutová

Já, chobotnice

Laudatio (beletrie pro děti)

Příběh nevelký rozsahem, ale rozměrný formátem a znamenitý obsahem je napsán a namalován s odzbrojujícím humorem, lehce a chytře. Vypravěčka – odvážná, vtipná a inteligentní chobotnice – opustí moře, neboť ji fascinují předměty, které se v hlubinách oceánu hromadí, a ona touží poznat záhady lidského konání. S nadhledem sleduje lidský svět a odhaluje, že lidé jsou úžasný, a současně velmi podivný živočišný druh, jenž dokáže jak tvořit a dělat zázraky, tak ničit své okolí i sebe sama. Přesto na ně pohlíží shovívavě a nachází důvody, proč s lidmi zůstat.

Laudatio (výtvarný počin roku)

Díky velkorysému formátu se Magdaleně Rutové podařilo v barevně kultivovaných ilustracích nabídnout dětem nepřeberné množství podrobností. V koncepční spolupráci s grafikem, který řešení uplatnil archaizované rámce s dvěma textovými sloupci, vznikla kniha neméně vstřícná i k dospělým čtenářům.

Anotace

Lidé si za dobu své nedlouhé existence na planetě Zemi udělali z oceánů a moří odpadkový koš. Ryby a jiní mořští živočichové se už drahnou chvíli krmí místo planktonu mikroplasty a na mořském dně vzniká muzeum lidských vynálezů. Fantastické předměty — kancelářské židle, vysavače, mobily, rybářské sítě, časopisy a kreditní karty — zaujmou hrdinku této knížky, moudrou chobotnici, která lidský svět obdivuje a touží poznat. Lidé musí být úžasní! A také velmi zvláštní, když se dobrovolně zbavují tolika neuvěřitelných věcí, které dokázali vymyslet. Chobotnice čeká na příležitost, aby se dostala z hlubin temného oceánu, kde každý den bojuje o přežití. Chce se vydat do světa a přijít na kloub všem záhadám lidského druhu. Ochutnat avokádovou pomazánku. Jít na koncert. A především zjistit, co to je pravé přátelství. Veselá, činorodá a inteligentní hrdinka projevuje neobyčejnou životaschopnost přesto, že jí mnoho lidského konání zůstává i nadále záhadou. Rozumět lidem je skoro nadlidský úkol! A přece existuje spousta skvělých důvodů, proč mezi nimi žít.

O autorce

Vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na Umprum. Zakladatelka a jediná zaměstnankyně první linorytecké fotobanky Linostock. Nejraději portrétuje, kreslí a ryje, připravuje výtvarku, píše, osnovuje nevýdělečné byznysplány. Je autorkou komiksových stripů o Expertovi a jeho obdivovatelích. Tajemství kariérního růstu nepravidelně zaznamenává do Deníku podnikatelky.

 

Ilustrátor: Magdalena Rutová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 36
Formát knihy: 270x370

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - a) beletrie pro děti
Výtvarná část - d) výtvarný počin roku

Já, chobotnice

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy