Tereza Czesany Dvořáková, František Týmal

Jak vznikl film

Pojďte se dozvědět, co vše se muselo stát, než vznikl první celovečerní animovaný film. Budeme si vyprávět příběhy od Leonarda Da Vinciho až po Lotte Reinigerovou. Náš výlet do filmové archeologie je mimo jiné poctou době 18. a 19. století, bez jejichž vynálezů a společenských změn bychom se dnes těžko bavili v kině, u televize, počítače nebo tabletu. Kniha obsahuje také interaktivní část plnou návodů na výrobu optických pomůcek, které vykouzlí doma i ve škole pohyblivé obrázky, jaké lidé sledovali před více než sto lety. Kniha je určena pro zvídavé čtenáře od 6 let. ale i pro mnohem starší.

"Nikkarinovy kresby hrají v knize zásadní roli. Informacemi nabitému textu, přes všechnu snahu o stručnost a jasnost plnému cizích slov, jmen a letopočtů, totiž přidávají nadhled, humor a hravost. Někdy až podvratnou: Leonarda da Vinciho kreslíř přirovnává k Albusi Brumbálovi, filmového tvůrce Maxe Skladanowského zachytil právě knokautovaného jeho slavným boxujícím klokanem, a nadto do dětské knihy propašoval dvě cimrmanovské hlášky."  iLiteratura, Vojtěch Matocha, 01.03.2018

O autorech

Tereza Czesany Dvořáková (*1977) vystudovala na FF UK obor filmová věda a na FAMU obor filmová a televizní produkce. Je ředitelkou sekce neaudoviuálních sbírek, výzkumu a informací Národního filmového archivu a členkou Rady Fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Působí také jako pedagožka katedry filmových studií FF UK.

František Týmal v roce 2013 absolvoval obor Audiovizuálních studií FAMU, kde se věnoval tvorbě a reflexi intermediálního umění. Nyní se zabývá experimentálním filmem, novými médii a užitím pohyblivého obrazu ve výtvarném umění a divadle. Jeho tvorba se vyznačuje silným vztahem k materialitě médií a proměnou světla a zvuku v živou hmotu. Je spoluzakladatelem platformy Kinoaparát.cz, jejímž posláním je osvěta a tvorba v oblasti klasické filmové techniky a technologie. Jako lektor filmového vzdělávání spolupracuje s Národním filmovým archivem, FAMU a společností Freecinema. 

O ilustrátorovi

Nikkarin, vlastním jménem Michal Menšík (*1987), je český výtvarník, ilustrátor a autor komiksů. Na české komiksové scéně se poprvé uvedl roku 2008 příběhem Bunkr publikovaném ve stejnojmenné komiksové revui. Jeho dosud největším tvůrčím projektem je postapokalyptická tetralogie 130, která dle serveru Komiksárium.cz čerpá inspiraci z díla francouzského komiksového tvůrce Moebia, světa počítačové hry Fallout či románu Malý princ. Roku 2011 byl Nikkarin jedním z třinácti českých a slovenských komiksových kreslířů, kteří se výtvarně podíleli na sborníku Ještě jsme ve válce, společném projektu sdružení Post Bellum a Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož účelem bylo představit formou komiksu čtenářům pohnuté osudy lidí žijících za totality. Nikkarin se v současné době plně věnuje knižním ilustracím, sérii 130 a komiksu Spellsword saga.


Recenze:
Vojtěch Matocha, iliteratura.cz, 1. 3. 2018, dostupné zde.

Rozhovor:
Richard Klíčník, dok.revue, 27. 11. 2017, dostupné zde.

Ilustrátor: Nikkarin
Nakladatel: Argo
Počet stránek: 64
Formát knihy: 220 x 167

Jak vznikl film

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy