Jiří Dvořák

Jak zvířata spí

Atlas spících zvířat s ilustracemi Marie Štumpfové a texty Jiřího Dvořáka. Jak zvířata vypadají, co dělají, co potřebují, na co myslí v čase spánku a čerpání sil? Některé spí pořád a některé skoro vůbec, jedno spí pod vodou a jiné na jedné noze, jedno ve sněhu a jedno v horké poušti… Knížka navazuje na oblíbený „žánr“ zvířátkových leporel a obrací se k nejmenším čtenářům, vybízí rodiče a učitele k interaktivní hře a otevírá dětem prostor k přemýšlení: proč lidé a zvířata spí, co je to odpočinek, jak a kde žijí jednotlivá zvířata a k čemu jsou užitečná. Kniha-ukolébavka pro nejmenší čtenáře.

O autorovi: 

Jiří Dvořák (*1970) pracuje jako šéfredaktor časopisu Naše krásná zahrada. Je autorem řady leporel pro nejmenší čtenáře. Dále vydal knížky Slepice a televize (2003), Zpátky do Afriky! (2005) nebo Minimax a mravenec (2009). „Za úhelné kameny autorovy poetiky lze považovat iracionální výklad světa,“ napsal o autorovi Jan Nejedlý, „tedy jeho vidění dětskýma očima, a přenesení lidského jednání na zvířata či věci. Na rozdíl od klasických bajek se však u Dvořáka jen sporadicky objevuje explicitní výchovný moment: má-li autor volit mezi moralitou a vtipem, raději sáhne po druhé možnosti.“

O ilustrátorce: 

Marie Štumpfová je mladá česká výtvarnice, která vystudovala VŠUP v ateliéru ilustrace a grafiky, těmto oborům se také věnuje. 

Ohlasy: 

http://kultura.idnes.cz/

http://www.radiojunior.cz/

http://www.nejlepsiknihydetem.cz/

http://ceskobudejovicky.denik.cz

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Marie Štumpfová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 40
Formát knihy: 299 x 220

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - d) výtvarný počin roku

Dokumenty ke stažení:

Jak zvířata spí

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy