Petr Borkovec

Každá věc má něco společného se štěstím

Sbírka básní, při jejichž čtení se člověk někdy baví, jindy zalyká nostalgií a občas jej i zamrazí. Podle toho, jestli si autor Petr Borkovec zrovna hraje se slovy a kombinuje je způsobem připomínajícím dětské „uklízení“ štětců mezi misky. Jestli vzpomíná na své dětství u babičky na půdě s vycpanou sovou, kostřičkou myši a kostrou kočky, nebo syrově poukazuje na společenské problémy dneška, jakými je bezdomovectví nebo nezájem rodičů o vlastní děti.
Ilustrace Martina Krkoška vám možná na první pohled přijdou poněkud staromódní (že jste podobné viděli ve sborovně na základní škole?), až ale budete poněkolikáté listovat svazkem a hledat, jak že to bylo s nástěnnými hodinami, které zloděj ukradl ze záhonu s černým rybízem, nebo jak zní zaříkávadlo proti pavoukům, uvědomíte si, že ty kresby s nádechem fotografie máte rádi. Protože přesně takové se k Borkovcově radosti i stesku hodí nejvíc.

Útlá sbírka veršů vyhledávaného básníka a překladatele dává mladším dětem i jejich rodičům příležitost okusit účinky kvalitní lyriky. Silná niterná výpověď dospělého člověka o kráse návratů do dětství se formou ani obsahem publiku nijak nepodbízí, neobsahuje prvoplánové rýmy ani obrazy, dokonce se nebojí ani rozvolněné metriky. Explicitní ztotožnění básnického subjektu s autorem i ilustrace Martina Krkoška, které odkazují k dobovým fotografiím, dávají časoprostoru vzpomínek Petra Borkovce jasný interpretační rámec. Jeho rodné Louňovice pod Blaníkem coby plastický obraz minulosti ožívají dobovými sousedy i brouky v úvoze, obrůstají tehdejšími lesy s mýtinami, naslouchají šramotu na půdě i šustění v křovinách. Opírají se při tom o přítomnost prarodičů a jejich osobních věcí, jež kladou konkrétní blahý čas jedné generace do souvislosti s nejněžnějšími city předchozích pokolení. Dětství je přece obdobím nejsilnějších vjemů, kdy k vnímavé bytosti promlouvá i uschlý motýl na půdě, kdy každý předmět – i každé zvíře, jak autor dodává – přispívá k radosti. Celý ten poklad lze pak mezi pokoleními předávat jako univerzální klíč k poetickému vidění světa, které je pro naši pouť štěstí vstříc nezbytné.

O autorovi

Petr Borkovec (*1970), český básník, překladatel a publicista. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena (1995) za sbírku Ochoz, jihotyrolské Ceny Norberta C. Kasera (2002), německé Ceny Huberta Burdy (2002) a Prémie Tomáše Hrácha (2003; za překlad Oresteie, s M. Havrdou). Vydal devět básnických sbírek. Jeho básně byly přeloženy téměř do všech evropských jazyků; knižně publikoval v Rakousku a Itálii. Sám překládá z ruské poezie 20. století. Jeho veršované leporelo O čem sní (Běžíliška, 2016) bylo nominováno na Zlatou stuhu. Je redaktorem nakladatelství Fra a dramaturgem autorských čtení v Café Fra.

O ilustrátorovi

Martin Krkošek (*1979) studoval v Ateliéru ilustrace Jiřího Šalamouna a Juraje Horvátha, později v Ateliéru animovaného filmu Jiřího Barty na VŠUP v Praze (2002–2008). V roce 2007 absolvoval stáž v Ateliéru grafiky u Jiřího Lindovského na AVU v Praze a v roce 2011 byl dobrovolníkem na Stanici Žilina–Záriečie v rámci programu EVS, se kterou spolupracuje dodnes. V té době spoluzaložil grafickou dílnu Uutěrky, kde spolu se svojí ženou Pavlou sítotiskaří. Žije a pracuje v Lietavské Lúčce. Kniha Proč chtěl Ptakopysk do Solopisk (Mladá fronta, 2016), kterou ilustroval, byla nominována na Zlatou stuhu ve výtvarné části.

Ilustrátor: Martin Krkošek
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 48
Formát knihy: 150 x 150

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - a) beletrie pro děti

Každá věc má něco společného se štěstím

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy