Ester Stará

Každý bulí nad cibulí

Kolik má tma očí? Jak to dopadne, když se had ožení? K čemu potřebuje postel chapadla? Co se stane alergikovi, když sní kiwi? A jak vypadá Ježíšek? Známá autorská dvojice navazuje na nejlepší českou tradici poezie pro děti. Vtipné, chytré a skvěle pointované básně si zamilují nejen nejmenší, ale i jejich rodiče. Na čtenáře čekají verše halloweenské, pirátské, ba dokonce palačinkové. Seznámí se s lekavou babičkou, zavítá na sraz zeleniny, naučí se, jak správně stolovat a jak péct buchty z kedluben…Nápadité a vtipné ilustrace dokazují, že když se setkají dvě výrazné osobnosti, jež sdílejí fantazii a veselý pohled na svět, vznikne dílo, které je radost číst a prohlížet.

O autorce:

Ester Stará (*1969) píše knihy pro děti a zároveň pracuje jako speciální pedagožka, logopedka. Své zkušenosti využívá jak v publikacích zaměřených na rozvoj komunikačních dovedností dětí např. Mařenka už říká Ř (65. Pole, 2012), Povíš mi to? (Mladá fronta. 2015), Žvanda a Melivo (Knižní klub), tak při psaní pohádek a příběhů. Získala řadu ocenění, například Zlatou stuhu za knihu Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (65. Pole, 2012). Její kniha pohádek A pak se to stalo! (Albatros, 2010) byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens. Z jejích dalších knih jmenujme Dušinka, víla věcí (65. Pole, 2013), Jak se Josífek s Jožinkou ztratil a nevěděl o tom (Mladá fronta, 2015), Koho sežere vlk ? (65. Pole, 2012), Největší přání (65. Pole, 2012), Šedík a Bubi (Pikola, 2018) či sbírku básniček pro děti Každý bulí nad cibulí (Paseka, 2017).

O ilustrátorovi:

Milan Starý (*1970) vystudoval Pedagogickou fakultu UK, obor český jazyk – výtvarná výchova. Pracoval jako učitel kreslení i jako externí ilustrátor pro reklamní agentury. Od roku 2000 se věnuje převáženě ilustrování knih pro děti a dospělé a volné tvorbě. Spolupracuje s předními českými nakladatelstvími a periodiky. Za knihy ze série Pachatelé dobrých skutků (Mladá fronta, 2009–2011) obdržel ocenění SUK 2009 – Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy a SUK 2010 – Cena Noci s Andersenem. Ilustroval dále například naučnou knížku Můj stát (Pikola, 2017), encyklopedii Vyber si své řemeslo (Albatros, 2017). Svými ilustracemi doprovodil řadu knih Ester Staré. Společně vydali originální knihu Dům za mlhou (65. Pole, 2013), v níž čtenáři dotvářejí příběh vlastními ilustracemi, rozvíjejí vlastní fantazii i kreativitu a zároveň si mohou vyzkoušet různé techniky kresby. Je členem Klubu ilustrátorů a kulturního sdružení 65. Pole.


Recenze:
Zdeněk A. Eminger, iliteratura.cz, 25. 5. 2017, dostupné zde.

Ilustrátor: Milan Starý
Nakladatel: Paseka
Počet stránek: 80
Formát knihy: 195 x 195

Každý bulí nad cibulí

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy