Iva Mrkvičková

Maja a Kim

Hlavní hrdinka příběhu, malá Švédka Maja, žije v Praze pouze s tatínkem, který si otevře cukrárnu Lindberg. A ačkoli by se mohlo zdát, že Maje jsou tak splněny sny úplně všech dětí na světě, něco důležitého jí chybí – maminka, která zůstala v jejím rodném Švédsku s novým manželem. Maja ráda kreslí, a tak své radosti, smutky i dobrodružné zážitky z jedné pražské půdy zaznamenává na papír. Co se však nestane – postupem času zjišťuje, že její obrázky mají moc měnit okolní svět.

O autorce

Iva Mrkvičková (1977) absolvovala bohemistiku na FF UK, vyučovala na základních školách (specializuje se na výuku češtiny pro neslyšící) a na PedF JČU v Českých Budějovicích. Vytváří mj. sešity na podporu čtenářské gramotnosti dětí Pipin, Týna a obluďáci (2016) a Dobrodružství pana... (2017). Dospělé oslovila humoristickou prózou Psí historky (2014), je autorkou rozhlasové hry Hvězdopravec (ČRo, 2017).

O ilustrátorce

Tereza Ščerbová (1982) absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, oboru ilustrace a grafika. Ve švýcarském Lucernu studovala pod vedením Pierra Thomeho. Spolupracuje s literárním měsíčníkem Host a nakladatelstvími Host, Argo a Běžíliška. Ilustracemi doplnila například detektivní pohádku Lenky Brodecké Hledá se hvězda (Host, 2015). Za výtvarný doprovod imaginativní prózy Škvíry (Argo, 2014) Marky Míkové a za ilustrace k autorské knize Krtník (Host, 2016), jež byla jejím diplomovým projektem, získala Zlatou stuhu. Věnuje se převážně ilustraci, volné tvorbě a autorským projektům.

Ilustrátor: Tereza Ščerbová
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 108
Formát knihy: 204 x 206

Dokumenty ke stažení:

Maja a Kim

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy