Daniela Krolupperová

Past na korunu

Napínavé pátrání Jáchyma a Filipa z Podskalí v době první republiky. Začíná rok 1919, napadl sníh, Jáchym a Filip z Podskalí bruslí na zamrzlé Vltavě, ale na jiné zimní radovánky moc času nemají. Je sice po válce, ale oba musejí doma pomáhat – Jáchym v pekárně, Filip v krejčovství. Když kvečeru spolu roznášejí hotové šaty zákazníkům, nečekaně se připletou k setkání dvou mužů. Jeden je starý pekárenský pomocník a druhý zámožný elegantní pán. Krajně podezřelá schůzka! Od té chvíle jsou kluci ve střehu a odhodlaně se pustí do dalšího pátrání. Netuší, že se zapletou do kriminálního případu, který může ohrozit existenci mladé republiky. Kniha byla vydána k 100. výročí vzniku naší republiky.

O autorce 

Daniela Krolupperová (*1969) píše knihy nejrůznějších žánrů pro děti všech věkových kategorií a překládá a tlumočí ze severských jazyků. Vystudovala nordistiku a finštinu na FF UK. Poté studovala na lidové vysoké škole v Norsku žurnalistiku a jazyky na univerzitách v Helsinkách a Oslu. Krátce byla zaměstnaná jako redaktorka zahraniční redakce v tiskové agentuře ČTA. První autorčiny knihy směřovaly k populárně-naučné literatuře pro děti (Proč mluvíme česky, Viropis), ale příběhy na sebe nenechaly dlouho čekat. Pro menší děti jsou to např. Sedmilhář Josífek, Policejní křeček, Kouzelná aktovka, trilogie o Bubáčkovi či Atlas strašidel. Pro starší čtenáře Společenstvo klíčníků, Zločin na Starém Městě pražském a další. Spisovatelka získala za svou tvorbu mnohá ocenění, její knihy se pravidelně umisťují na předních místech celostátní čtenářské ankety SUK – Čteme všichni. 

O ilustrátorce 

Barbora Kyšková (*1954) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru monumentální malby. Kromě ilustrování zejména dětských knih se věnuje také volné tvorbě či restaurování starých obrazů a divadelních kulis. Vede také výtvarné kurzy pro děti a dospělé. Z knižních ilustrací jmenujme např. Strašidlo po telefonu (Eva Ibbotsonová), Ronja, dcera loupežníka (Astrid Lindgrenová), Hodinový strojek (Philip Pullmann), Kroniky Prydainu (Lloyd Alexander), O´Bluda (Daniela Krolupperová) či Zločin na Starém Městě pražském (Daniela Krolupperová).  

Ilustrátor: Barbora Kyšková
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 144
Formát knihy: 163 x 238

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - a) beletrie pro děti

Dokumenty ke stažení:

Past na korunu

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy