Vojtěch Matocha

Prašina

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při něm musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny.

Listování v knize zde.

O autorovi

Vojtěch Matocha (*1989) vystudoval matematiku. Dnes vyvíjí software pro mobilní telefony. Tvůrčím psaním se zabývá od gymnázia, úspěšně se účastnil několika literárních soutěží, píše recenze pro iLiteraturu. Kniha Prašina je jeho literární prvotina.

O ilustrátorovi

Karel Osoha (1991), student filmové a televizní grafiky na VŠUP, komiksový kreslíř. Za komiks podle scénáře historika Pavla Kosatíka Češi 1948 – Jak se KSČ chopila moci získal cenu Muriel 2017 za nejlepší kresbu. Ilustroval román Každý má svou lajnu (2017) Petry Dvořákové a jeho kresba doprovodila knihu Návrat krále Šumavy 1. Díl: Na čáře (2018) od Vojtěcha Maška a Ondřeje Kavalíra.


Recenze a ohlasy:
Kamila Klímová, iLiteratura.cz, 19. 4. 2018, dostupné zde.
Kateřina Čopjaková, Respekt, 31. 3. 2018, dostupné zde.
Petr Matoušek, Tvar 21/2018, dostupné zde.
Rozhovor s Vojtěchem Matochou, CRO, 28. 7. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Karel Osoha
Nakladatel: Paseka
Počet stránek: 264
Formát knihy: 130 x 200

Prašina

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy