Ondřej Horák

Proč obrazy nepotřebují názvy

Kolik je na světě originálů, co všechno změnil černý čtverec a proč by někdo kradl pisoár?

Na takové a mnohé další otázky nabízí odpověď tato vizuálně hravá kniha o moderním umění.

Publikace poprvé představuje nejvýznamnější období historie výtvarného umění snadno pochopitelnou a zábavnou formou, která zaujme jak děti, tak jejich rodiče. Malí i velcí čtenáři se mohou dozvědět, jaký je rozdíl mezi galerií a muzeem nebo co je to aukce a depozitář. V knize naleznou navíc napínavý detektivní příběh v komiksové podobě a obrazový rejstřík slavných umělců a jejich děl.

Vydává Labyrint v edici pro malé čtenáře Raketa 

ŘEKLI O KNIZE:

Tahle knížka ukazuje svět, o kterém určitě víte, ale bojíte se do něho vstoupit, protože si myslíte, že je poblázněný… a on skutečně je.
Tomáš Vaněk — umělec a rektor Akademie výtvarných umění

Konečně! Autoři přichystali dětem do ruky knížku, která jim parádně ukáže, že umění je skutečně dobrodružství. A možná, že by si ji mohli přečíst i někteří dospělí…
Krištof Kintera — vizuální umělec

Jedna z možných cest, jak se vlomit do světa dospělých, pro něž je umění posledním hřištěm z mládí, které jim zůstalo.
Petr Nedoma — ředitel galerie Rudolfinum

O autorovi:

Ondřej Horák (1976) — vždycky ho zajímalo kreslení a knížky. Později pracoval jako lektor v několika galeriích, s výtvarným uměním seznamoval děti, jejich rodiče, nevidomé, seniory nebo odsouzené ve věznicích. V současnosti vytváří doprovodný program Ceny Jindřicha Chalupeckého a galerie tranzitdisplay.

O ilustrátorovi:

Jiří Franta (1978) — kreslením a malováním se zabývá celý život. Věnuje se malbě, ale stejně tak často vytváří instalace, objekty nebo videa. Je členem skupiny Rafani, součástí umělecké dvojice Franta–Böhm a spoluzakladatelem komiksového časopisu KIX. Vystavuje v Česku i v zahraničí a je několikanásobným finalistou prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého. 

Ohlasy: 

 

Ilustrátor: Jiří Franta
Nakladatel: Labyrint
Počet stránek: 100
Formát knihy: 240 × 325

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - c) literatura faktu pro děti a mládež

Proč obrazy nepotřebují názvy

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy