Milada Rezková, Lukáš Urbánek

Rackomix

Kdo otevře tuhle knížku, dostane kompletní nálož komiksů Doktora Racka z legendárního dětského časopisu Raketa. A nejen to, ze zálohy zaútočí bonusový díl, v němž se dozvíte, kdo jsou jeho rodiče. RACKOMIX ale také překypuje inspirací ke hrám, vědeckým zázrakům, přírodním kouzlům, vynálezům a dobrodružným výpravám. Díky této knize se z vás vcukuletu stane ornitolog, paleontolog, architekt, detektiv i houbař.

O autorech

Milada Rezková (*1979) je spisovatelka dětských knih a redaktorka časopisu Raketa. Pět let působila jako produkční v Galerii Rudolfinum, v roce 2013 končila studium na UHK/PedF, obor jazyková a literární kultura, a studovala také tvůrčí psaní u Daniely Fischerové. Společně s ilustrátorem Lukášem Urbánkem vymysleli postavu populárního Doktora Racka, kterého poslali na prázdniny, na hory i na cestu kolem světa (Doktor Racek jede na prázdniny, Doktor Racek na horách, Doktor Racek / Cesta kolem světa za 31 písmen, nakladatelství Labyrint). Svoje bláznivá dobrodružství Racek pravidelně zažívá také v komiksech časopisu Raketa. Autoři společně s grafikem Jakubem Kašem vytvořili dále například knihu Babočky (Labyrint, 2018), vodáckou knihu podle fotografií L. Sitenského Hurá na kajak! (Labyrint, 2012), která roku 2012 získala ocenění Zlatá stuha v kategorii výtvarný počin roku. Dále knížku o strachu Neboj, neboj! (Nakladatelství Yinachi, 2017) a příběh o dobrodružném putování trávicí soustavou Velký Bobek (Nakladatelství Yinachi, 2018). Pro děti pravidelně pořádají workshopy, komiksové dílny a výstavy.

Animátor a ilustrátor Lukáš Urbánek (*1973) vystudoval filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Za komiks Adamův deník získal první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2007. Knihy o Dr. Rackovi, které vytvořil spolu se svou partnerkou, spisovatelkou Miladou Rezkovou, byly oceněny Zlatou stuhou a nominací na cenu Czech Grand Design. Může se pyšnit i oceněním za nejkrásnější knihu roku 2011 (Komiksová etiketa) a výtvarný počin roku 2012 (Hurá na kajak!). Ilustruje také učebnice matematiky Hejnovou metodou. Zabývá se i animací. Spolupracuje s bejbypankovým sdružením Kašpárek v rohlíku a pro děti pravidelně pořádá komiksové dílny a workshopy.

Ilustrátor: Lukáš Urbánek
Nakladatel: Labyrint
Počet stránek: 140
Formát knihy: 235×285

Rackomix

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy