Marka Míková

Škvíry

Škvíry. Praskliny a pukliny. Zničehonic se začnou všude objevovat – na zdech domů, na stropě, pod schody, v zemi. Lidé si jich všímají, ale jen Matylda sebere odvahu a do jedné vleze. A pak do druhé. A taky do tajné chodby pod kostelem. A vždycky se ocitne někde jinde, v jiném světě, v budoucnosti. Ve světě plném obrazů zvířat a jemné hudby, světě, kde je všechno přátelštější, laskavější, kde najde svou ztracenou maminku i vysvětlení, proč musela prožít dětství bez ní...

Marka Míková má na svém kontě čtyři úspěšné dětské knihy: tři (Josef/JO537, Knihafoss a Mrakodrapy) byly nominovány na Magnesii Literu a Knihafoss získala Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro děti a mládež. Její nejnovější kniha vypráví optikou malé hrdinky Matyldy příběh o rodičích a dětech, o nedorozuměních mezi rodiči a o tom, jak dospělé a jejich problémy vnímá dítě, o dětské touze, ba bytostné potřebě ukotvení v úplné, fungující rodině. Do příběhu ze současnosti Míková umně zapojuje fantazijní prvky (motivy paralelních světů a cestování časem), jejich prostřednictvím posouvá děj kupředu a vede ho ke katarzi. Jak je pro autorku typické, opět srší nápady, fantazií a humorem, její jazyk je hravý, neučesaný, rytmický a dynamický, důležitou roli v něm opět hraje hudba, tentokrát vážná. V tom se bezesporu projevuje autorčina profese hudebnice.

Malá Matylda nemá tušení, proč s ní nežije její maminka a kam se vůbec poděla, a velice se jí po ní stýská. Žije v panelákovém bytě s workoholickým tatínkem-režisérem, pere, vaří, nakupuje a uklízí. Potýká se s tatínkovými náladami a cítí se osamělá. Tatínek je pohlcen svou prací a na Matyldu si téměř nedokáže najít čas, přijde pozdě i na koncert, kde jeho dcera hraje na klavír. Matylda mu to však nemá za zlé, tatínkův filmařský svět ji fascinuje. Jednoho dne si Matylda při hledání sousedčiny zatoulané fretky povšimne pod schody zvláštní škvíry. Vstoupí do ní a ocitne se v jiném světě, plném obrazů zvířat a jemné hudby, světě, kde je všechno přátelštější, laskavější, kde jsou nasyceny její potřeby a kde v závěru příběhu najde svou ztracenou maminku i vysvětlení, proč musela prožít dětství bez ní...

 

O autorce:

Marka Míková se narodila v Českých Budějovicích. Vystudovala DAMU, katedru loutkářství, obor režie a dramaturgie. Svou tvořivost a a fantazii rozprostřela mezi několik oborů. Věnuje se divadlu, hudbě a literatuře.
Režírovala řadu inscenací pro děti v pražských divadlech Minor a Pidivadlo, v kladenském divadle Lampión, dále v Českém Těšíně, v německém Cvikově a Ravensburgu. Vytvořila a zrežírovala také několik autorských představení (např. Matky, Podzem či adaptaci Bunyanovy Poutníkovy cesty).
Hraje v dámské kapele Zuby nehty, skládá hudbu a píše texty.
V současné době se věnuje projektu Loutky v nemocnici. Spolu s kolegy herci a muzikanty navštěvuje děti v nemocnicích a hraje pro ně improvizovaná minipředstavení s loutkami a živou hudbou.
Napsala čtyři knihy pro děti. Tři vyšly v nakladatelství Baobab – Roches a Bžunda (2001), Knihafoss (2007) a Josef/JO537 (2009), čtvrtou – Mrakodrapy – publikovalo nakladatelství Argo (2012). Poslední tři jmenované knihy byly nominovány na cenu Magnesia Litera (v kategorii knihy pro děti a mládež), Josef/JO537 získal Zlatou stuhu 2009 (v kategorii beletrie pro děti a mládež). 

O ilustrátorce:

Tereza Ščerbová (*1982) vystudovala v Ostravě malbu na střední uměleckoprůmyslové škole a dále Filozofickou fakultu Ostravské univerzity, obory výtvarná výchova a společenské vědy. Od roku 2006 pak souběžně studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor ilustrace a grafika pod vedením Juraje Horvátha. V rámci studia absolvovala odbornou stáž ve Švýcarsku na Lucerne University of Applied Science and Art pod vedením Pierra Thomé, obor ilustrace. V roce 2012 absolvovala s autorskou knihou Krtník. Při studiu pracovala v grafickém oddělení České televize na pozici mattepainter. Nyní se věnuje výtvarné činnosti. Jako ilustrátorka spolupracovala např. s časopisem Živel, Caves a  společností Kokoza, dále navrhovala dětskou kolekci a webové stránky pro firmu Color design,  připravovala webové stránky a jiné materiály pro výtvarnou školku Malvína. Spolupracuje s fotografy, pro které dělá retušérské práce. 

Ohlasy:

iliteratura.cz

Listování v knize zde.

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Tereza Ščerbová
Nakladatel: Argo
Počet stránek: 100
Formát knihy: 165 x 235

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Dokumenty ke stažení:

Škvíry

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy