Robin Král

Tonča a krasojezdec

Když se koza Tonča, propadnuvši kouzlu krasojezdce Huberta, rozhodne předvést svůj um a ucházet se o místo v cirkuse po boku svého milého, netuší, že to bude jeho ješitnost, která sen o společné budoucnosti potrhá jak vlákna cukrové vaty. Barva téhle cukrovinky dominuje všem velkoformátovým stránkám, žluté detaily a šedofialové plochy ale drží dojem na hony daleko od růžového moru. Pouťové atmosféře nechybí stříbrná ražba na hřbetu, dvě barvy plátna, barevné želé, rozblácená cestička ani prvotřídní artistické výkony.

Klasické velké leporelo zaujme čtenáře nápadnou barevností. Odstíny šedé barvy tvořící v plochách i kresbou postavy a jejich okolní prostor, doplňuje autorka svítivě barevnými detaily, kterými dokáže přesvědčit (i nedůvtipného) čtenáře, že je na pouti.

O autorovi

Robin Král (*1981) je básník, textař a překladatel. Vystudoval estetiku na FF UK a Tvorbu textu a scénáře na Konzervatoři a VOŠ J. Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb a fantazií zachytil v poetických pásmech Šimon chce být krotitelem (Portál, 2011)Z Kroměříže do Paříže (Portál, 2012) a v netopýří leporelové hříčce Ferdinande! (Běžíliška, 2014). Za knihu Vynálezárium (Bežíliška, 2015), plnou humorných veršů o vzniku vynálezů, které autor představuje nejrůznějšími básnickými formami, a v níž se důmyslně prolínají ilustrace s textem, získal cenu Magnesia Litera, kniha byla také oceněna Zlatou stuhou v literární i výtvarné části. Kromě dětských knížek píše či překládá písňové texty, spolupracuje mj. s Divadlem Spejbla a Hurvínka a řadou zpěváků a kapel. Vydal knihu a CD písňových textů Ukolébavky (Pikola, 2017)

O ilustrátorce

Aneta Františka Holasová (*1985) vystudovala restaurování knih a papíru a posléze na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ještě ilustraci a grafiku. Na knižním poli debutovala svou autorskou publikací Lumír včelaří (Labyrint, 2013) a okamžitě si získala zájem malých i velkých čtenářů. V roce 2014 byla nominována na Zlatou stuhu jak za literární, tak i výtvarnou podobu knihy. Dále ilustrovala například Pidibabku z Brd (Albatros, 2015) Jiřího Kahouna nebo Kde domov můj: Příběh hymny (Albatros, 2018), Bylinkář: Přírodní kouzla naší babičky (Labyrint, 2019).

Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 14
Formát knihy: 240 x 330

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - a) knihy pro mladší děti

Tonča a krasojezdec

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy