František Tichý

Transport za věčnost

Jendova otce právě zatklo gestapo a dvanáctiletý kluk nemůže tušit, co přijde dál: vyloučení jeho židovských přátel ze studia na gymnáziu, žluté hvězdy na kabátech, transport do Terezína. Jendovi končí čas bezstarostného dětství a jeho svět se rozpadá. Otec je pro účast v odboji popraven, Jenda se rozhodne jednat a pokusí se zachránit židovského kamaráda, proniká tak na několik měsíců za zdi terezínského ghetta… Kniha Františka Tichého je inspirovaná skutečnými událostmi a příběhy chlapců, kteří žili v Praze i v Terezíně, nezříká se dobrodružství a fantazie, ale zároveň je tak pravdivá, až z ní mrazí...

Transport za věčnost se vřazuje mezi současnou literaturu pro děti a mládež s tematikou holocaustu, pro niž je typický důraz kladený na autentičnost. Ostatně byl to nečekaný nález rodinné korespondence muže popraveného gestapem a exkurze v terezínském ghettu, které podnítily Františka Tichého k napsání knížky. Využil v ní autentické materiály (dopisy prastrýce, dr. Josefa Jana Kratochvíla, odsouzeného a popraveného za odbojovou činnost; reportáže a umělecké texty uveřejňované v časopise Vedem, který vydávaly terezínské děti; deníky Petra Ginze) a osudy skutečných postav propletl s těmi fikčními v románový tvar." Milena Šubrtová, iliteratura.cz, 14. 9. 2017

O autorovi

František Tichý (1969) je český pedagog a spisovatel, tvůrce originálního výchovného systému kolektivní výchovy Přírodní škola, ředitel Gymnázia Přírodní škola v Praze, autor knih o pedagogice. Od roku 2009 se spolu se svými studenty intenzivně věnuje životu a tvorbě dětí v terezínském ghettu. V roce 2014 vydal životopisnou knihu Petra Ginze s názvem Princ se žlutou hvězdou (Zlatá stuha 2014), napsal a se studenty nastudoval divadelní hru Terezínské zvony, která se věnuje životu v dětském domově Nešarim. Jeho kniha Transport za věčnost (Baobab, 2017) získala kromě nominace na Zlatou stuhu i cenu Magnesia Litera 2018. Své pedagogické zkušenosti a inspirační zdroje shrnul v knize Výchova jako dobrodružství (Geum, 2017).

O ilustrátorovi

Stanislav Setinský (nar. 1985) vystudoval UMPRUM v Praze, v Ateliéru ilustrace a grafiky u Juraje Horvátha. V současné době je na volné noze, dosud spolupracoval např. s nakladatelství Baobab, Plot, G+G, Akropolis.


Recenze:
Milena Šubrtová, iliteratura.cz, 14. 9. 2017, dostupné zde.

Ilustrátor: Stanislav Setinský
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 244
Formát knihy: 158 x 220

Transport za věčnost

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy