Pavel Čech

Velké dobrodružství Pepíka Střechy

V další knize Pavla Čecha, na které bez přestávky pracoval dva roky, se znovu objevuje řada motivů, které má výtvarník rád - ožívají zde jeho starší olejomalby, vracejí se konkrétní místa i postavy z jeho knih O zahradě a Tajemství ostrova za prkennou ohradou. Současně je to příběh nový, kompaktní a zcela svébytný. Čechova poetika získala další netušené fasety - po stáří a smrti pronikla do krajiny foglarovské oslavy klukovského snění také první křehká láska i touha najít své místo v nepřehledném světě.

Kniha získala cenu Magnesia Litera za nejkrásnější knihu roku 2013 pro děti a mládež.

O autorovi:

Pavel Čech (*1968) je výtvarník-samouk, který neabsolvoval žádnou výtvarnou školu, přesto se v posledních letech nezaměnitelným rukopisem svých autorských knih, místy odkazujících na poetiku Jiřího Trnky, zařadil mezi významné představitele české literatury pro děti. Vyučil se zámečníkem, poté pracoval také nějakou dobu jako hasič a od roku 2014 je výtvarníkem na volné noze. Z již publikovaných autorských projektů pro děti jmenujme např. O zahradě, O klíči, Tajemství ostrova za prkennou ohradou či Dobrodružství pavouka Čendy.

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Pavel Čech
Nakladatel: Petrkov
Počet stránek: 216
Formát knihy: 230 x 330

Velké dobrodružství Pepíka Střechy

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy