Miloš Kratochvíl

Zajatci stříbrného slunce

Překvapivě vyznívající próza zkušeného tvůrce je jakousi variací na dystopii pro mladší čtenáře. Zkouší si představit, co by se stalo, kdyby se kulisy akčních počítačových her zhmotnily v realitu. Šestiletý Marek žijící v blízké budoucnosti dostává od otce DVD s hrou Město (nad nímž se tyčí Hrad) a ponoří se do ní s vervou. Podaří se mu Město zlikvidovat a zachovat si přitom i nějaký ten život, byť ho rodinní příslušníci nejednou krotí, že hry se neprovozují pro radost ze zabíjení. Ve snu se pak Marek ocitá v sutinách Města a průvodcem je mu hoch, kterého zasáhl třemi ranami. Marek je nucen přemýšlet nad spouští, kterou způsobil on sám, i nad kotoučem stříbrného slunce, jež vyjde nad znovu postaveným Městem a klade dětem i dospělým znepokojivou otázku, kde končí hranice virtuálna. Půvabné ilustrace Iku Dekune plasticky uchovávají dětské představy.  

Z laudatia literární poroty: 

Je asi nutné propadnout okouzlení z kyberkultury, nechat ji na sebe působit tak dlouho, dokud nezevšední, začít ji brát jako starou vestu a teprve potom  sednout a prostě napsat příběh. Příběh, v jehož jednoduchosti je i jeho síla. Příběh, který varuje, aniž by poučoval.  Miloši Kratochvílovi se podařilo bez velkých slov a zdviženého ukazováku, s vážností, která je u něj nezvyklá, ale tématu sluší, vytvořit čtivé memento. O hrdiny se bojíme, za některé se možná i trochu stydíme, ale taky se s nimi můžeme identifikovat. Jsou úplně normální. Jenom si hrají – na život a na smrt. Jako my všichni.

O autorovi:

Spisovatel, televizní scénárista, sportovní redaktor. V letech 1970 –1980 byl redaktorem časopisu Stadion, poté se stal spisovatelem „na volné noze“. Napsal řadu povídek uveřejněných v různých antologiích, některé z žánru sci-fi publikoval v povídkové knize Pavilón. Byl velmi činným scénáristou pro Československou televizi, kde uplatnil desítky scénářů. Je autorem řady písničkových textů, básniček, fejetonů i pohádek. Psal do dětských časopisů Mateřídouška a Sluníčko.

O ilustrátorce:

Ilustrátorka Iku Dekune (*28. 1. 1969, Tokio) absolvovala v roce 1992 na Musashino Art University v Tokiu katedru olejové malby, obor grafika. Ve své umělecké činnosti se věnuje zejména ilustraci dětské knihy. V Japonsku ilustrovala řadu knih. Jako první ji v 1996 vyšel knižně její vlastní pohádkový příběh „Vana“, v posledních letech to byly „Pán Jaro přichází“ od Noriko Ochi, „Dlouhá cesta Autouberryho“ od Haruki Amanuma, „Das Meerhäschen“ od bratří Grimmů (vše 2001), od Kaho Nashiki „Malíř“ (2002) a Krokodýl (2003) a „Paní Lucie“ od Hoko Takadono (2003). Svými ilustracemi se podílela na knižních přebalech mnoha románů.

Ve volné tvorbě se věnuje grafice a olejomalbě. Své práce vystavuje již několik let po celém Japonsku, pravidelně vystavuje v galerii Kobo v Tokiu. Vystavovala také v České republice se prezentovala výstavou v Galerii La Veinticuatro v Praze (2001) a v několika dalších městech.
V 1998 se zúčastnila Mezinárodního festivalu ilustrované knihy v Boloni, v 2004 vytvořila přebal katalogu Mezinárodního festivalu ilustrované knihy v Boloni a vystavovala zde jako hostující umělec. V 2003 obdržela hlavní cenu Grand Prix na Mezinárodním bienále ilustrací v Bratislavě. V 2006 oceňovala Nippon Ehon Taisho(nejlepsí kniha v Japonsku). Od roku 2002 žije v Praze.

Ilustrátor: Iku Dekune
Nakladatel: Triton
Počet stránek: 104
Formát knihy: 185 x 185

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - a) beletrie pro děti

Zajatci stříbrného slunce

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy