Olga Černá

Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena

Deník přírodovědce, který v době páry a velkých cest ztroskotal na odlehlém ostrově a objevil tam řadu zvláštních zvířat, pobaví a zaujme nejen dětské čtenáře. Dvojveverka luční, citroňák cukrodárný nebo tufýž jednorohý – to je pouhý zlomek živočichů, za jejichž spatření by dnes každý ředitel zoo dal půl zahrady a pandu navrch... A k tomu stopa po tajemném obyvateli ostrova: zmizel, nebo tu dosud někde je? Pro přírodovědce od osmi let, ctitele dobrodružství a milovníky záhad, jichž je naše Země plná.

Slavný český výtvarník a ilustrátor Miroslav Šašek se v jedné z pozdních poloh svého díla bavil vymýšlením a kreslením fantastických zvířat. Olga Černá je doplnila textem a vznikla tak půvabná originální kniha. 

Kniha byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens 2018.

O autorce 

Olga Černá (1964), absolventka agronomie na Vysoké škole zemědělské v Praze, pracovala v laboratoři, poté působila jako knihkupkyně a knihovnice. Publikovala v dětských časopisech MateřídouškaSluníčko a Jonáš, v současnosti bloguje pro týdeník Respekt. Spoluzaložila Nadaci Miroslava Šaška, je editorkou vzpomínkového alba To je M. Sasek (2014). Je kmenovou autorkou nakladatelství Baobab, kde vydala například prózu Kouzelná baterka (Zlatá stuha 2004), Jitka a kytka (2010), To je Praha (2015) – všechny tři s ilustracemi Michaely Kukovičové, či Klárka a 11 babiček (2015).

O ilustrátorovi

Miroslav Šašek (1916–1980) vystudoval architekturu a kreslení na ČVUT v Praze a na École des Beaux-Arts v Paříži. Po únoru 1948 zůstal v exilu, převážně v Paříži a Mnichově, kde pracoval v české redakci Radia Svobodná Evropa. Do odchodu z ČSR vytvářel knihy pro děti jako např. Benjamin a tisíc mořských draků kapitána Barnabáše (1947) či Nejmilejší říkadla (1948). V zahraničí proslul sérií obrázkových průvodců This is… po světových velkoměstech (od roku 1959), které nyní postupně vycházejí i u nás v péči nakladatelství Baobab. Roku 2011 založili dědicové autorských práv na dílo Miroslava Šaška nadaci, která si za úkol mimo jiné stanovuje podporovat šíření díla Miroslava Šaška ve světě a podporu současné tvorby knih pro děti, více o nadaci a autorovi zde.

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Miroslav Šašek
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 80
Formát knihy: 100 x 150

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež

Ztracený deník profesora z Essexu aneb Podivuhodná zvířena

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy