Jiří Dvořák

Bydlíme! Podivuhodné příbytky zvířat a lidí

Jak bydlí zvířata a jak bydlíme my? Zvířata si ryjí nory, lepí hnízda z bláta, pletou pavučiny, budují složité stavby z jehličí, skládají kameny na sebe. My si stavíme zámky, vztyčujeme mrakodrapy a spouštíme na vodu plující ostrovy. Na první pohled to vypadá, že jsme úplně jiní. Ale kdo se pořádně podívá, tak jako to udělali autoři knížky Bydlíme!, uvidí, jak moc jsme se od zvířecích stavitelů naučili. A jak jsou si některé způsoby bydlení podobné. A jak úžasně dokážeme my i oni využít přírodu a jak také (někdy) dokážeme žít s málem. Interaktivní knížka na čtení, prohlížení a zkoumání s geniálně vybudovanými ilustracemi obydlí lidí i zvířat. Přes zelenou fólii uvidíte svět lidí, přes červenou svět zvířat, a dohromady... dohromady je to legrace.

Kniha získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2018 v kategorii Literatura pro děti a mládež.

O autorovi

Jiří Dvořák (*1970) autor knih pro děti a časopisecký redaktor. Studoval na Vysoké škole zemědělské v Praze, obor rostlinná biologie, a inspirace přírodou je v jeho knihách zjevná. Knihy pro děti vydává ve vydavatelství Baobab. Za Rostlinopis (2012) získal Zlatou stuhu a byl nominovaný na cenu Magnesia Litera. Dále je autorem například knih Zpátky do Afriky! (2005), Minimax a mravenec aneb Jeden den v říši hmyzu (2009) Jak zvířata spí (2014), Havětník (2015).

O ilustrátorce

Daniela Olejníková (*1986) vystudovala bratislavskou Vysokou školu výtvarných umění (obor Malba a jiná média). V současné době se věnuje především digitální ilustraci, kterou ráda střídá s jinými technikami (akvarel, linoryt, sítotisk), s nimiž původně ve své tvorbě začínala. Za svou ilustrační tvorbu získala již dvakrát ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy Slovenska. Ilustrovala knihu O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (ASIL, 2009), Vie, čo urobí (Artforum, 2013), Liek pre Vĺčika (ASIL, 2013), Havětník (Baobab, 2015), za niž obdržela ocenění Nejkrásnější česká kniha roku 2016, dále Největší přání (65. pole, 2017), Na útěku (Labyrint, 2017). Tvoří také pod značkou grafického studia Limb.

Ilustrátor: Daniela Olejníková
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 32
Formát knihy: 290 x 215

Dokumenty ke stažení:

Bydlíme! Podivuhodné příbytky zvířat a lidí

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy