Shel Silverstein

Jen jestli si nevymejšlíš

Sbírka básní, která je plná humoru a hrátek nejen s jazykem, ale i ilustracemi


Americký básník a kreslíř Shel Silverstein je českým čtenářům takřka neznámý. Sbírka básní Jen jestli si nevymejšlíš ho představuje jako velkého humoristu, který si dokáže hrát nejen s jazykem, ale i s ilustracemi a z obojího vytváří harmonický, precizně vypointovaný celek. Kniha vyšla poprvé v roce 1981 a od té doby se jí v originále prodalo přes pět milionů výtisků.

Kniha získala prestižní ocenění Magnesia Litera za překlad.

O autorovi:

Shelby Allan „Shel“ Silverstein (1930-1999) byl americký básník, textař, spisovatel knih pro děti a komiksů , skladatel, scenárista, kreslíř, zpěvák. Jeho literární i hudební tvorba je velmi mnohostranná, největší proslulost mu však získaly jeho knihy pro děti, oblíbené i u dospělých.

Psaní se zabýval již od dětství, ale do světa literatury oficiálně vstoupil v 50. letech, kdy jako voják v Japonsku a Korei přispíval komiksy do armádního časopisu Pacific Stars and Stripes. Poté kreslil komiksy i pro časopis Playboy. Jeho první kniha pro děti - The Giving Tree (Strom, který dával) - si dlouho hledala nakladatele, protože ji všichni odmítali kvůli smutnému konci, ale u dospělých i dětských čtenářů si pak získala velkou oblibu. 
První sbírku básní  pro děti - Where the Sidewalks Ends - si již sám ilustroval, a posléze i dokonce nazpíval a namluvil a za tuto nahrával získal cenu Grammy. Druhá sbírka A Light in the Attic vyšla v roce 1981 a byla přeložena do 30 jazyků (některé knihovny ji však odmítaly s odůvodněním, že u dětí podporuje nepořádnost a neposlušnost).

Kromě literárního měl i velké nadání hudební, které zúročil například ve spolupráci s americkým zpěvákem Johnnym Cashem.

Ohlasy:

http://www.iliteratura.cz

http://www.goodreads.com

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Shel Silverstein
Překladatel: Stanislav Rubáš, Lukáš Novák, Zuzana Šťastná
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 176
Formát knihy: 167 x 220

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - a) beletrie pro děti

Dokumenty ke stažení:

Jen jestli si nevymejšlíš

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy