Vratislav Maňák

O Nebesáři

Ves v horském údolí zaplaví kalná voda a vtrhne do ní temnota. Dívenka Klára se musí vydat na cestu za tajemným Nebesářem, aby od něj získala hřejivý plamen pro svou nemocnou matku. Pohádková báje Vratislava Maňáka pracuje s folklorní i alegorickou rovinou novoromantické literatury a odkazuje se na díla takových autorů, jako byl Hans Christian Andersen, Wilhelm Hauff nebo Oscar Wilde. Předkládá čtenáři lyrické podobenství o oddanosti, dětské odvaze a tajích noční oblohy. Knihu výtvarně doprovází pětice mezzotint akademického malíře Jana Híska.

O autorovi:

Vratislav Maňák (*1988) vystudoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK, Do literárního světa vstoupil svými povídkami, které publikoval v časopisech Host či Tvar. Za svou knižní prvotinu, sbírku Šaty z igelitu, obdržel v roce 2012 Cenu Jiřího Ortena. Pohádka Muž z hodin byla 2015 nominována na Magnesiu Literu a příběh O Nebesáři na Zlatou stuhu. S románem Rubikova kostka získal nominaci na Cenu Evropské unie za literaturu 2017. Pro Hajaju Českého rozhlasu napsal pohádkové seriály Co se skrývá pod břečťanem Martin a dvířka do pohlednic (knižně jako Expedice z pohlednice). Pracuje v České televizi jako redaktor zpravodajského webu ČT24.cz, na Karlově univerzitě přednáší žurnalistiku.

O ilustrátorovi:

Jan Hísek (*1965), malíř, grafik, kreslíř a ilustrátor. Studoval VŠUP v Praze (1984–1990), ateliér knižní kultury a písma, profesor Milan Hegar a docent Jan Solpera. Výsostným územím tvorby Jana Híska je prostor mezi skutečností a snem, jejich vzájemné prostupování. Ilustroval více než dvě desítky knih, mezi nimiž jsou knihy básní a próz, pohádek a legend. Malbu někdy Hísek využívá i v knižní ilustraci, jako je tomu např. v případě Šťastného prince Oscara Wildea, či v knize islandských pověstí a pohádek Mrtvému nože netřeba (Argo, 2008). Dále ilustroval například Tolkienovu pohádku Kovář z Velké Lesné (1995), výbor z tvorby Vítězslava Nezvala Moře láska má (2010) či pohádky Violy Fischerové Co vyprávěla Dlouhá chvíle (Meander, 2005). Je vyhledávaným tvůrcem bibliofilií.


Ohlasy:
Hana Jelínková, O knihách s knihovnicí, ČRo České Budějovice, 30.04.2017, dostupné zde.

Ilustrátor: Jan Hísek
Nakladatel: Art
Počet stránek: 36
Formát knihy: 152 x 223

Dokumenty ke stažení:

O Nebesáři

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy