Tři české knihy v prestižním katalogu White Ravens8.10. 2019

Dnes byl zveřejněn seznam knih zařazených do letošního katalogu White Ravens. Jedná se o prestižní výběr mimořádných titulů pro děti a mládež z celého světa, který každoročně sestavuje tým odborníků z mezinárodní knihovny Internationale Jugendbibliothek v Mnichově. Tento rok čítá katalog na 200 titulů z 59 zemí světa vydaných v 37 jazycích. Slavnostní vyhlášení katalogu proběhne 17. října na podzimním veletrhu knih ve Frankfurtu.

Do katalogu White Ravens byly letos vybrány následující tři knihy z České republiky.

Prašina Vojtěcha Matochy a Karla Osohy (nakladatelství Paseka), více o knize zde

Šedík a Bubi Ester Staré a Milana Starého (nakladatelství Pikola), více o knize zde.

Tajemství oblázkové hory Báry Dočkalové a Petry Josefíny Stibitzové (nakladatelství Labyrint), více o knize zde.

Katalog White Ravens vychází každoročně již od roku 1993. Po slavnostním vyhlášení katalogu na podzimním veletrhu ve Frankfurtu jsou všechny oceněné tituly vystaveny na veletrhu dětských knih v italské Bologni.
Kompletní seznam oceněných knih lze dohledat v online databázi mezinárodní knihovny: http://whiteravens.ijb.de/list

Mezinárodní knihovna Internationale Jugendbibliothek v Mnichově byla založena již v roce 1949 a je největší knihovnou pro děti a mládež na světě. Kromě sestavování výročního katalogu pořádá také stejnojmenný White Ravens festival a během roku velké množství workshopů, besed, výstav a dalších akcí na podporu čtenářství a literatury pro děti a mládež.
Více informací o knihovně zde: https://www.ijb.de/en/home.html

Tři české knihy v prestižním katalogu White Ravens

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy