Petra Soukupová

Kdo zabil Snížka?

Když si Martina přála psa, netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Z malého bílého štěněte vyrostl pes, kterého skoro nikdo ve vesnici nemá rád. Dokonce i její máma se ho bojí. A tak když Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, hned ji napadne, že nezemřel náhodou. Opravdu Snížka někdo zabil? Martina se spolu s kamarády Frantou, Kájou a Viktorem pustí do vyšetřování Snížkovy smrti a jejich dobrodružné pátrání přinese nečekaná odhalení.

Netradiční venkovskou detektivku s dětskými hrdiny, jejichž všetečnost krotí pocit zodpovědnosti za klid mikrosvěta, kde vyrůstají, pojala zkušená autorka značně neidylicky. Jedenáctiletá hrdinka a její kamarádi se pouštějí do pátrání po tom, kdo zavinil tragickou smrt vymodleného, avšak hluchého a nezvladatelného psa Snížka, a bezděčně přitom rozkrývají předivo mezilidských vztahů, které odmítá povšechné dělení na skutky černé a bílé.

Kniha získala kromě nominace na Zlatou stuhu v kategorii beletrie i výtvarné části také nominaci na Magnesii Literu 2018, Cenu knihovníků klubu dětských knihoven SKIP v anketě SUK - čteme všichni a byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens 2018.

O autorce 

Petra Soukupová (nar. 1982) patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám. Vydala pět  knih pro dospělé (K mořiZmizetMarta v roce vetřelcePod sněhem Nejlepší pro všechny) a dvě knihy pro děti (Bertík a čmuchadloKdo zabil Snížka?). Za svůj debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, za triptych povídek Zmizet cenu Magnesia Litera — Kniha roku. Jako scenáristka se podílela na sitcomu Comeback (2008—2010) a seriálu Kosmo (2016). Je autorkou předlohy a scénáře filmu Na krátko.

O ilustrátorce zde.

 

Listování v knize zde.

Recenze:
Kamila Klímová, iliteratura.cz, 8. 3. 2018, dostupné zde
Kateřina Čopjaková, RESPEKT, 6. 3. 2018, dostupné zde
Radim Kopáč, Týdeník Rozhlas, číslo 49/2017, dostupné zde

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde a zde.

 

Ilustrátor: Tereza Ščerbová
Nakladatel: Host
Počet stránek: 152
Formát knihy: 170 x 235

Kdo zabil Snížka?

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy