Ivona Březinová

Útěk Kryšpína N.

Kryšpín je prima, trochu plachý kluk. Kvůli poruše sluchu nosí sluchadla a některé zvuky, které jsou pro zdravého člověka samozřejmé, neslyší. Žije tak v maličko odlišném světě. Do kolektivu Kryšpín moc nezapadá, a tím, že je jiný, spolužáky provokuje. Kluci ze třídy brzy vycítili jeho zranitelnost a ubližují mu. Zpočátku víceméně nevinné útoky se na škole v přírodě změní v opravdovou šikanu. Kryšpín nakonec tlak okolí nevydrží a jedné noci z horské ubytovny uteče…

 

O autorce: 

Ivona Březinová (*1964) píše knihy pro děti a mládež všech věkových kategorií a nejrůznějších žánrů. Za součást své profese považuje i povídání si se čtenáři na besedách a veřejných čteních.
Po studiu na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem (obor český jazyk – dějepis), kde v roce 1989 získala doktorát pedagogických věd  (PaedDr.) v oboru český jazyk a literatura, zůstala na katedře bohemistiky jako odborná asistentka. Specializovala se především na českou literaturu 19. a začátku 20. století a na literaturu pro děti a mládež.
V letech 2005–2011 vyučovala předmět Tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, kde od roku 2008 zastávala funkci vedoucí Katedry tvůrčího psaní a pak i prorektorky pro uměleckou a ediční činnost.
Dva roky (leden 2011 – prosinec 2012) měla v knihkupectví Fantazie (Tylovo náměstí 1, Praha 2)  svůj pořad s názvem Ivona uvádí… , kdy každý čtvrtý čtvrtek v měsíci od 18.00 hodin pořádala pravidelná setkání se spisovateli, ilustrátory a dalšími příznivci knih. 
Od roku 1997 se živí jako spisovatelka na volné noze.

Ocenění:
Zápis knihy Začarovaná třída na Honour List IBBY (2004 v Kapském Městě – Jihoafrická republika)
Pasována na rytířku Řádu krásného slova (2004).
Nominace na cenu Magnesia Litera (2002, Začarovaná třída).
Zlatá stuha
1999 (O kočce Kačce)
2002 (Začarovaná třída, Jmenuji se Ester, Jmenuji se Alice)
2010 (Okno do komína – kniha dostala cenu za nakladatelský počin)

 

O ilustrátorce:

Barbora Kyšková (*1954) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v atelieru monumentální malby. Kromě ilustrování zejména dětských knih se věnuje také volné tvorbě či restaurování starých obrazů a divadelních kulis. Vede také výtvarné kurzy pro děti a dospělé. Z knižních ilustrací jmenujme např. Strašidlo po telefonu (Eva Ibbotsonová), Ronja, dcera loupežníka (Astrid Lindgrenová), Hodinový strojek (Philip Pullmann), Kroniky Prydainu (Lloyd Alexander), O´Bluda (Daniela Krolupperová) či Zločin na Starém Městě pražském.

Ohlasy:

iliteratura.cz

Ilustrátor: Barbora Kyšková
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 96
Formát knihy: 145 x 205

Dokumenty ke stažení:

Útěk Kryšpína N.

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy