Robin Král

Vynálezárium

Knížka o vynálezech jako je kostka cukru, prskavky, inkubátor nebo kalkulačka, při jejímž vzniku se zapotili i pobavili nejen autor veršů Robin Král a ilustrátorka Jana Hrušková, ale také grafička Zuzana Brečanová. S textem i obrázky si společně pohráli pokaždé jiným způsobem: Každý z 53 vynálezů je představen jednou z 10 básnických forem, jako je balada, limerik nebo kaligram, ale i méně známý rondel, triolet nebo rispet.

Zatímco obyčejně se důmyslné a hravé zpracování očekává jenom od kaligramu, tvůrčí trojice si pohrála i s ostatními básnickými formami: jednou je text přímo součástí obrázku, jindy se písmenka sesypou, jsou odulá nebo naopak prťavá, vlní se podle tvaru vynálezu.

Že si autoři vystačili s červenou, žlutou a černou barvou, není na škodu, pracují totiž zajímavě nejen s negativy (kde jinde než u vynálezu rentgenu), ale vědí také přesně, který detail barevně zvýraznit, aby se v černobílém obrázku správně vyjímal.

Z laudatia literární poroty:

Sloučit do jedné knížky svět vynálezů a literární teorie je nápad neotřelý a “Vynálezárium” dokládá, že takové spojení může čtenářům přinést poučení, umělecký zážitek i zábavu, vítané znaky dobré uměleckonaučné literatury. Trojici spoluautorů se podařilo prostřednictvím padesáti tří příběhů, které připomínají výsledky lidské tvořivosti, přitáhnout pozornost mladých čtenářů k deseti básnickým formám, s nimiž se v čítankách běžně nesetkávají. Hravost a hudebnost veršů, vtip, fantazie a výtvarné pojetí dělají z Vynálezária jedno z nejoriginálnějších dítek literatury faktu, jaká se v poslední době narodila.

O autorovi:

Robin Král (*1981) absolvoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii pro nejmenší. Svět dětských tužeb a fantazií zachytil v poetických pásmech Šimon chce být krotitelemZ Kroměříže do Paříže a v netopýří hříčce Ferdinande! Vytváří či překládá písňové texty, spolupracuje mj. s Divadlem Spejbla a Hurvínka (hry Hurvínek mezi oslyJak s Máničkou šili všichni čerti) a s kapelou Toxique.

O ilustrátorce:

Jana Hrušková (1985) absolvovala VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky a také stáže na uměleckých školách v Marseille a Záhřebu. Věnuje se převážně animované tvorbě – spolupracovala např. s písničkářkou a scénáristkou Karolínou Kamberskou a s magazínem pro začínající umělce Komfort Mag. Experimentuje však i s fotografií, prostorovými objekty a technikami šití. Jako ilustrátorka děl pro děti a mládež se představuje poprvé. 

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Jana Hrušková
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 140
Formát knihy: 210 x 210

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - c) literatura faktu pro děti a mládež
Výtvarná část - c) literatura faktu pro děti a mládež

Dokumenty ke stažení:

Vynálezárium

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy