Čtyři české knihy v katalogu White Ravens 20181.11. 2018

Také letos byl na frankfurtském knižním veletrhu prezentován nový katalog White Ravens. Jedná se o prestižní výběr mimořádných knih pro děti a mládež z celého světa, který každoročně sestavuje tým odborníků z mezinárodní knihovny Internationale Jugendbibliothek v Mnichově. Katalog čítá na 200 titulů z více než 50 zemí světa vydaných v přibližně 30 jazycích.

Do letošního katalogu White Ravens byly vybrány následující čtyři knihy z České republiky.

Kdo zabil Snížka? Petry Soukupové (Host), více o knize zde.

Franz Kafka – Člověk své a naší doby Radka Malého a Renáty Fučíkové (Práh), více o knize zde.

Podivuhodná robotí expedice Taťány Rubášové a Jindřicha Janíčka (Labyrint), více o knize zde.

Ztracený deník profesora z Essexu: aneb podivuhodná zvířena Olgy Černé (Baobab), více o knize zde.

Katalog White Ravens vychází každoročně již od roku 1993. Slavnostní vyhlášení probíhá na podzimním veletrhu knih ve Frankfurtu a všechny oceněné tituly jsou poté vystaveny na veletrhu dětských knih v italské Bologni.
Oceněné knihy lze dohledat v online databázi mezinárodní knihovny: http://whiteravens.ijb.de/list

Mezinárodní knihovna Internationale Jugendbibliothek v Mnichově byla založena již v roce 1949 a je největší knihovnou pro děti a mládež na světě. Kromě sestavování výročního katalogu pořádá také stejnojmenný White Ravens festival a během roku velké množství workshopů, besed, výstav a dalších akcí na podporu čtenářství a literatury pro děti a mládež.
Více informací o knihovně zde: https://www.ijb.de/en/home.html

Čtyři české knihy v katalogu White Ravens 2018

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy